نتایج مرتبط با کلیدواژه یادداشت
آنتروپی امنیتی راهبرد آمریکا در خاورمیانه - محمدرضا عرفانیان*

مقیم/ خاورمیانه به خاطر ویژگی های منحصر بفرد خود همواره نقش مهمی در معادلات بین المللی داشته است و این منطقه از جهان براساس تئوری های مختلف ژئوپلیتیک هیچگاه خالی از بحران نبوده، ولی آیا سیر صعودی حوادث بحرانی در این منطقه ازجهان طبیعی و تصادفی است؟

سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶
افتتاح بندر چابهار؛ فرصت جدید ارتقاء همکاری منطقه ای*مهدی هنردوست

مقیم/ فاز نخست توسعه بندر بین المللی چابهار با حضور حسن روحانی رئیس جمهوری و دیگر مقامات ارشد ایران و با شرکت مقامات متعددی از کشورهای منطقه از جمله 'میرحاصل بیزنجو' وزیر امور دریایی کشور دوست و برادر پاکستان و رئیس بندر گوادر در سوم دسامبر ۲۰۱۷ - دوازدهم آذرماه - در چابهار برگزار شد.

یکشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶
وعده های ناممکن موسسات غیرمجاز اعزام دانشجو به کره جنوبی- محمد جلیل پیران*

مقیم/ موسسات غیر مجاز اعزام دانشجو و زبان آموز به کره جنوبی، به دنبال جذابیت برنامه های فرهنگی وهنری این کشور و استقبال از آنها در کشورهای مختلف ازجمله ایران، با دادن وعده های ناممکن فرصتی را برای سوءاستفاده پیدا کردند.

شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۶
داستان تکراری آزمایش های موشکی کره شمالی-مسعود احمدی*

مقیم/ با پرتاب یک موشک دوربرد دیگر از سوی کره شمالی پس از ۷۵ روز سکوت و واکنش های تکراری آمریکا، کره جنوبی و ژاپن، مشخص شد که دور تسلسل و بی نتیجه این سه کشور هنوز در شبه جزیره کره هنوز ادامه دارد.

پنج شنبه ۹ آذر ۱۳۹۶
توازن استراتژیک در خاورمیانه- صادق ملکی*

مقیم/ گذر از دوران موسوم به «جنگ سرد» و پایان توازن استراتژیکی که بر اساس مقتضیات آن دوران بر جهان و نیز خاورمیانه حاکم بود، پیچیدگی‌های چند وجهی را بر معادلات امروز حاکم کرده است. چنان که بسیاری از کشورها با بحران هویت و تعریف جایگاه خود در نظام پس از جنگ سرد مواجه شده‌اند و بخشی از تحولات روی داده در جهان و بخصوص خاورمیانه حاصل این دوره گذار بوده است.

سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶
لبنان هدف ماجراجویی جدید - محمدرضا عرفانیان*

مقیم/ سعد حریری پس از سفر به عربستان در اقدامی غیرمنتظره از سمت نخست وزیری لبنان کناره گیری کرد . این رفتار غیرعادی وی ابهامات فراوانی نه فقط برای مقامات سیاسی لبنان بلکه برای بسیاری از ناظران سیاسی منطقه ایجاد کرد.

سه شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۶
ونزوئلا درمسیر ثبات بعد از بحران - اطهر اینانلو**

مقیم/ چندماه پیش ودراوج اعتراض های خیابانی درشهرهای ونزوئلا که به کشته و زخمی شدن ده ها تن منجر شد، کمتر کسی فکر می کرد حزب حاکم به رهبری نیکلاس مادورو بتواند ازاین بحران سیاسی، اقتصادی واجتماعی جان سالم در ببرد، اما اکنون دولت مادورو جایگاه خود را درقدرت تثبیت کرده ودرمسیرعبوراز یکی از بدترین بحران های اخیر این کشور قراردارد.

پنج شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۶
سایه روحیه تجاری ترامپ بر مواضع جدید آمریکا - محمدرضا بهرامن*

مقیم/ تاریخ زندگی ترامپ نشان می دهد او بیش از آنکه یک سیاستمدار باشد یک تاجر است و توانسته در این مسیر موفقیت های بزرگی به دست آورد.

یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶
کنگره بزرگ حزب کمونیست، دوره نوین برای رهبران نسل جدید چین-مسعود احمدی*

مقیم/ چشمان جهان به چین دوخته شده است جایی که قرار است در خلال برگزاری نوزدهمین کنگره حزب ملی کمونیست این کشور، رهبری جدید چین معرفی و برنامه توسعه چین برای پنج سال آینده تدوین شود.

پنج شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶
جعبه ابزار خالی امریکا- رضا نصری*

مقیم/ انتشار سند راهبردی امریکا در مورد ایران و ایراد سخنان دونالد ترامپ بر اساس آن، انتظار چند ماهه جامعه جهانی را در مورد سیاست آتی ایالات متحده درباره برجام به پایان رساند.

یکشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۶
مدل برجام ایران یا بمب هسته ای کره شمالی

مقیم/ «سید حسین موسویان» پژوهشگر ارشد دانشگاه پرینستون و معاون پیشین سیاست خارجی دبیرخانه شورای امنیت ملی ایران در مقاله ای برای لوبلاگ آمریکا نوشت اگر دولت ترامپ برجام را زیر پا گذارد این به معنی‌ مرگ دیپلماسی برای حل بحران هسته ای خواهد بود .

یکشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۶
جلوگیری از تجزیه سرزمینی و لزوم وحدت جهان اسلام وعرب - صادق رمضانی گل افزانی

مقیم/ دلیل همه صاحب نظران، اصحاب منطق، دولت قانونی عراق، جوامع بین المللی و جمهوری اسلامی ایران برای مخالفت قاطع با همه پرسی اقلیم کردستان عراق، درک دقیق آنان از خطرناک بودن آن و زمینه سازی آشکار برای تجزیه کشور مستقل عراق است.

پنج شنبه ۶ مهر ۱۳۹۶
سفر نتانیاهو به آمریکا و اوهام سیاسی - صادق رمضانی گل افزانی

مقیم/ بر کسی پوشیده نیست که رژیم صهیونیستی در نقض قوانین بین المللی و حقوق بشری گوی سبقت را از همگان ربوده است، بویژه آن که با تداوم سیاست شهرک سازی و وضع قوانین نژاد پرستانه، درجه اشغالگری خود را با افزایش قدرت شهرک نشینان، ارتقاء می دهد.

دوشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۶
به مناسبت روز جهانی جوان

مقیم/ بهرام قاسمی سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه

یکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶
بعیدی نژاد: سردار سلیمانی، بزرگ‌ترین استراتژیست نظامی جهان معاصر است

مقیم/ بعیدی نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن با اشاره به اینکه «پیروزی‌های امروز عراق و سوریه به لطف فرماندهی و نقش تعیین‌کننده سردار سلیمانی حاصل‌شده است» تصریح کرد: سردار سلیمانی، بزرگ‌ترین استراتژیست نظامی جهان معاصر است.

یکشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۶
ترامپ علیه ایران وارد عمل شود؛ اعراب خلیج فارس از آن استقبال می کنند / اگر قطع سر مار کار سختی است، باید سراغ دُم آن برویم

مقیم/ جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا همواره بر اینکه ایزان تنها عامل بر هم زننده صلح و ثبات در منطقه خاورمیانه است تاکید دارد. او یک بار گفته بود صبح که از خواب بیدار می شود به خودش یادآوری میکند که ایران تهدید درچه اول، دوم و سوم است. ماتیس درست می گوید و در همان جبهه ای قرار دارد که کشورهای عربی خلیج فارس هستند.

دوشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۶
کیمیایی برای اسکار دوم فرهادی چه نوشت؟

مقیم/«اصغر فرهادي را حسادت نکنيم... عشق کنيم. آزار ندهيم حتي بازي را از ترامپ بردن خوش است.»

چهارشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۵
یادداشت ظریف درباره اسکار و فروشنده

مقیم/محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه درباره اسکار و فیلم فروشنده ساخته اصغر فرهادی یادداشتی نوشت.

دوشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۵
باید از مقام معظم رهبری بیاموزیم

مقیم/رضا اسماعیلی، از شاعران آئینی کشور، در یادداشتی ضمن اشاره به دیدار اخیر شاعران مذهبی با مقام معظم رهبری به بایسته‌هایی درباره شعر آئینی در دوران حاضر پرداخته است.

جمعه ۶ اسفند ۱۳۹۵
یادداشت سفیر ایران در روسیه از قطب شمال

مقیم/سفیر کشورمان در روسیه به دعوت استاندار منطقه خودمختار «یامال» سفری سه روزه به قطب شمال داشت که این سفر در تلویزیون روسیه بازتاب داشت.

جمعه ۶ اسفند ۱۳۹۵

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi