کد خبر : ۴۸۰۰۸۴ گروه : کشورها تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۶
هشدار دانشمندان: انگلیسی ها تا سال ۲۰۲۵ زیر نور شمع خواهند نوشت

مقیم/ روزنامه ایندیپندنت نوشت: دانشمندان درباره بروز اختلال و آشفتگی در مورد نیروگاه های اتمی انگلیس و قطعی برق بیشتر در پی خروج این کشور از اتحادیه اروپا (برگزیت) و ترک «یورواتم» هشدار می دهند و می گویند انگلیسی ها تا سال ۲۰۲۵ زیر نور شمع با دستگاه تایپ ماشینی، مطلب خواهند نوشت.

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، ایندیپندنت دراین باره افزود: دانشمندان علاوه بر هشدار بروز آشفتگی در نیروگاه های برق هسته ای انگلیس درپی برگزیت ، ابراز نگرانی کردند که این کشور با قطع برق بیشتری مواجه خواهد شد.
بنابراین گزارش، دانشمندان با ابراز نگرانی دراین زمینه یاد آور شده اند انگلیسی ها تا سال 2025 زیر نور شمع با دستگاه تایپ ماشینی مطلب خواهند نوشت.
ایندیپندنت نوشت: دانشمندان می گویند در پی برگزیت و ترک کردن 'یورواتم' (Euratom) که موارد امنیت هسته ای اروپا را تحت نظر و مراقبت دارد، می تواند منجر به اختلال و تاثیر مخرب بالقوه گسترده ای بر صنعت انگلیس در پی بروز آشفتگی در نیروگاه های برق هسته ای این کشور، داشته باشد.
این گزارش می افزاید: یکی از پیامدهای ممکن حاصل از برگزیت، کاهش میزان سرمایه گذاری خارجی در بخش تاسیسات هسته ای انگلیس خواهد بود که منجر به از دست رفتن هزاران فرصت شغلی و از دست دادن جایگاه انگلیس بعنوان یکی از کشورهای پیش رو در زمینه فن آوری هسته ای نوین خواهد بود.
ایندیپندنت افزود: هرچند پیمان های مرتبط با یورواتم جدای از مساله نگاه داشتن انگلیس در اتحادیه اروپا است، اما این آژانس نظارتی از اعضای خود می خواهد که بنابر سیستم قضایی 'دیوان دادگستری اروپا' (ECJ) عمل کنند، دیوانی که ترزا مِی نخست وزیر انگلیس بر خروج انگلیس از آن بعنوان بخشی از برگزیت، اصرار می ورزد.
درهمین حال پرفسور 'راجر کاشمور' (Roger Cashmore) رئیس 'آژانس انرژی اتمی' انگلیس با ابراز نگرانی دراین زمینه وضعیت را 'هشدار' دهنده و ' آشفته' قملداد کرد.
این تارنمای خبری انگلیسی در ادامه نوشت: هنوز مشخص نیست که انگلیس چگونه آئین نامه ها و روند کنونی نیروگاه های هسته ای خود را که بنابر موازین یورواتم است، جایگزین خواهد کرد.
ایندیپندنت افزود: این موارد شامل نقل و انتقال مواد هسته ای این کشور به سراسر اروپا می شود، انگلیس بزرگترین تولید کننده اورانیوم غنی سازی شده است که در سوخت هسته ای کاربرد دارد، و بیشتر آن را به کشورهای اروپایی صادر می کند، دولت انگلیس همچنین مالک یک سوم 'اورنکو' (Urenco) شرکت 'غنی سازی اورانیوم اروپایی' است. 
بنابراین گزارش، در صورتی که پیمان های مربوط به حمل و نقل مواد هسته ای بین انگلیس و اتحادیه اروپا به فوریت مورد توافق قرار نگیرد، آنگاه انگلیس درعرض دو سال با نبود سوخت هسته ای مواجه خواهد شد که این امر به این معنی است که نیروگاه های اتمی انگلیس قادر به تولید برق نخواهند بود.
به گزارش ایرنا، مردم انگلیس در همه پرسی 23 ژوئن 2016میلادی با نزدیک به 52درصد آرا به خروج این کشور از اتحادیه اروپا رای دادند که اکنون مذاکرات اولیه آن آغاز شده است.
بسیاری از سیاستمداران و کارشناسان نسبت به این امر بخصوص در زمینه اقتصادی برای این کشور جزیره ای ابراز نگرانی کردند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : پایان     |     دانشمندان     |     انگلیس     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi