کد خبر : ۴۹۶۲۳۲ گروه : کشورها تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶
برگزاری جشن میلاد حضرت زهرا (س) و تجلیل از مقام زن در کابل

مقیم/ جشن میلاد دختر پیامبر مکرم اسلام (ص) حضرت فاطمه زهرا (س) در کابل پایتخت افغانستان برگزار شد.

 به گزارش مقیم و به نقل از ایرنا،  در این آیین که در غرب کابل منطقه کارته چهار برگزار شد، شماری از علمای دینی و فرماندهان سابق جهادی و بانوان و دانشجویان حضور داشتند و برنقش آن حضرت به عنوان الگوی زنان جامعه اسلامی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
«سید فاضل حسینی» رئیس بنیاد فرهنگی «راه امین» در این نشست با استناد به آیات قرآن کریم ، درباره مقام و جایگاه حضرت فاطمه زهرا (س) اشاره کرد و گفت که او به عنوان «خیر کثیر» خوانده شده است.
حسینی گفت که پس از حضرت محمد (ص) پیامبر گرامی اسلام و حضرت علی (ع) در نقش همسر فاطمه در جهان بی نظیر است و این بانو توانست به تربیت فرزندانی مانند امام حسن (ع) و امام حسین (ع) و حضرت زینب (س) بپردازد که عامل تداوم دین اسلام شدند.
وی افرود که امروز جهان اسلام الگویی برای پیشرفت دارد و می توانیم به آن افتخار کنیم و راه و روش او میراثی برای مسیر زندگی و رسیدن به سرمنزل مقصود است.
حسینی از جامعه امروز افغان انتقاد کرد و گفت که راه و مسیر اشتباهی را انتخاب کرده اند و تحت تاثیر فرهنگ تهاجمی غرب روزی مانند هشتم مارس را که هیچ کمکی به نیاز زن امروز جامعه اسلامی نمی کند ، تجلیل می کنند.
به باور وی جامعه غربی فقط شعار حقوق زن و حقوق بشر سر می دهند و در عمل از زن بعنوان کالایی هم راستا با دیگر منابع تامین کنند منافع تجاری استفاده می کنند و تاریخ گواه این ادعاست.
وی گفت که با ظهور دین اسلام زنان به جایگاه عزت و انسانی رسیدند و خدا در قرآن فرمود که زنان و مردان با هم تفاوتی ندارد و تفاوت تنها معیارش تقوا و پرهیزکاری است و این معیار به انسان ها برتری می دهد.
حسینی از جامعه اسلامی و خانواده های افغانستان خواست که در تربیت فرزند، رفتار با شوهر، تعامل با جامعه و مردم ؛ فاطمه را الگو قرار دهند و اطمینان داشته باشند که از این مسیر به کرامت خواهند رسید.
رئیس بنیاد فرهنگی راه امین تصریح کرد که افغانستان امروز سخت نیازمند فرهنگ اسلامی و مراجعه به عملکردهای فاطمه زهرا (س) و خاندان پیامبر گرامی اسلام (ص) دارد.
«سید محمد محسنی» یکی دیگر از علمای حاضر در این مراسم نیز گفت که تقلید کورکورانه از فرهنگ غربی و روی آوردن به فرهنگ مبتذل برای آینده کشور افغانستان خطر بزرگ است و نسل های بعدی را بشدت تهدید می کند.
وی اعتیاد به مواد مخدر، استبداد داخلی و دیگر مشکلات را که جوانان با آن مواجه هستند را دست و پنجه نرم کردن با مرگ تدریجی خواند و آن را خطر جدی دانست و تأکید کرد برای نجات از آن زنان نقش مهم می توانند ایفا کنند و برای رفتار دراین سطح هم الگو گیری از روش تربیت فرزند با راهکار فاطمی میسر است.
محسنی تأکید کرد که برای مبارزه با مشکلات امروز، زنان می توانند نقش موثر داشته باشند مشرط به آن که برای آنها فرصت مساعد باشد و مسیرهای مبارزه آنها با الگوهای درستی طی شود.
«محمد حسن جعفری» رئیس حزب «رفاه ملی» افغانستان نیز در این برنامه به عنوان متولی برگزاری آیین از احزاب، فرهنگیان و دولت انتقاد کرد که مراسم های زیادی را با بهانه و بی بهانه برگزار می کنند و برای آنها هزینه می شود اما در این گونه مراسم که بر داشته های روشن ملت و راه نجات تمرکز دارد، کوتاهی می کنند.
وی گفت که باید از داشته های فرهنگی اسلام استفاده کرد و آنها را در به فراموشی نسپاریم که تنها راه نجات تعقیب مسیر پیامبر گرامی اسلام(ص) و خاندان «عترت» ایشان است.
هر سال به مناسبت میلاد حضرت فاطمه زهرا «س» در افغانستان از جمله کابل پایتخت این کشور به رغم وجود تهدیدهای آشکار گروه های تکفیری و افراط گرایان مذهبی ؛ مجالس و محافل با شکوه برگزار می شود.
ارادت به خاندان پیامبر مکرم اسلام (ص) درافغانستان نیز مانند تمام کشورهای جهان اسلام فارغ از تنوع مذهبی موجود به عنوان یک نماد مشترک دینی و یک باور وحدت ساز است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانیان     |     ایران     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi