کد خبر : ۵۰۲۱۹۸ گروه : استان ها تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷
چرایی هجومی شدن اسراییل - محمدعلی حیدرهایی

مقیم/ رژیم صهیونیستی طی هفته های اخیر بر حملات غیر قانونی و متجاوزانه خود به سوریه افزوده است، حملات هوایی و موشکی به اراضی این کشور را تشدید و در تازه ترین ماجراجویی، بامداد پنجشنبه گذشته شهرها و مناطق سوریه را موشک باران کرد.

بی تابی های سران تل آویو و حرکات هیجانی و بی منطق صهیونیست ها در شرایطی که منطقه با سیاست های نامتعادل دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و متحدان منطقه ای اش، ملتهب تر از همیشه به نظر می رسد، با علامت سوال همراه است.
چرا در شرایط حاضر رژیم صهیونیستی هجومی تر شده است؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا باید ، اقدام ترامپ در انتقال سفارت رژیم صهیونیستی را از تل آویو به بیت المقدس مورد توجه قرار داد که سرانجام این اقدام روز دوشنبه این هفته در میان سرکوب گسترده و کشتار بیش از 50 فلسطینی معترض در غزه عملی شد. 
رژیم اسراییل در سایه هیاهوی ناشی از خروج ترامپ از برجام و بالا بردن نقطه جوش منطقه از طریق حملات متجاوزانه به سوریه و القای قرار گرفتن منطقه در آستانه جنگی میان این رژیم و ایران، زمینه انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی را فراهم آورد.
ماجراجویی های اسراییل در آستانه تصمیم ترامپ، در شرایطی بود که سوریه از هنگام شروع بحران امنیتی در سال 2011، برغم تجاوزهای مستمر تل آویو، بخاطر جلوگیری از گسترش دامنه بحران و تبدیل جنگ علیه تروریسم به یک جنگ منطقه ای از واکنش نظامی اجتناب کرد.
حملات تجاوزکارانه اسراییلی ها به سوریه، دقیقا همانند اقدام ترامپ در انتقال سفارت کشورش به بیت المقدس بر خلاف کنوانسیون ها و معاهدات و قوانین بین المللی صورت گرفت که از آغاز بحران در سال 2011، بطور مستمر ادامه داشته است، در حالی که اسراییلی ها در طول 7 سال نبرد ارتش سوریه با گروه های تروریستی حتی برای یک مورد به مواضع تروریست ها در این کشور حمله هوایی یا موشکی نکرده بودند و در مقابل همواره ارتش سوریه را مورد حملات هوایی قرار می دادند.
در همین چارچوب بامداد پنجشنبه گذشته اولین بار این جنگنده ها و موشک های صهیونیستی اراضی سوریه را زیر آتش گرفتند و ارتش سوریه را وادار کردند که در چارچوب حق دفاع مشروع از خود، پاسخ دهد.
جنجال اخیر رژیم صهیونیستی در داخل اراضی سوریه، در حالی شکل گرفته است که سرکوب فلسطینی ها در اراضی اشغالی با شدت ادامه دارد و این رژیم در سکوت بین المللی سرگرم نقض گسترده حقوق فلسطینی ها و توسعه شهرک سازی است و این موضوع چرایی هجومی شدن اسراییل در هفته های اخیر را توجیه می کند. 
با این حال ، اقدام ترامپ در انتقال سفارت کشورش به قدس شریف و کشتار روز دوشنبه فلسطینی ها در نوار غزه ، تا آنجا بود که بسیاری از تحلیلگران مستقل بین المللی و حتی رسانه های اروپایی که تا پیش از این از اسرائیلی ها جانبداری می کردند، نتوانستند این روندها را توجیه کنند و به این امر اعتراف کردند که اسرائیل منبع اصلی تولید ناامنی و بحران امنیتی در منطقه است.
مراسم انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس که با پاسخ رد حدود بیش از 150 کشور برای شرکت در مراسم آن روبه رو شد، موید آن است که سیاست های فاشیستی دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی در جهان حتی برای شرکای آنان نیز قابل تحمل نیست.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ایرانیان     |     ایران     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi