کد خبر : ۵۰۳۰۰۸ گروه : کشورها تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷
گسترش روابط ایران دستاورد مهم سفر روحانی به چین بود

مقیم/ سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین با اشاره به دستاوردهای مختلف سفر رییس جمهوری اسلامی ایران به چین گفت: گسترش روابط تجاری و سیاسی ایران با اعضای سازمان همکاری های شانگهای مهمترین دستاورد سفر روحانی به چین بود.

به گزارش مقیم ،'علی اصغر خاجی' روز سه شنبه افزود: رئیس جمهوری اسلامی ایران در این سفر چندین دیدار با روسای جمهوری برخی از کشورهای عضو سازمان همکاری های شانگهای از جمله روسیه و چین به عنوان اعضای اصلی گروه مذاکرات هسته ای برجام، نخست وزیر هند و روسای جمهوری مفولستان، پاکستان و بلاروس انجام دادند.
وی گفت: در این دیدارها علاوه بر گفت و گو در مورد مواضع جمهوری اسلامی ایران در قبال برجام پس از خروج یکجانبه آمریکا از این توافق نامه چند جانبه بین المللی، مواردی از جمله روابط دوجانبه سیاسی و تجاری بین دو کشور و راهکارهای گسترش آنها مورد بحث قرار گرفت.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین با بیان اینکه شرکت و سخنرانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در هجدهمین اجلاس سازمان همکاری های شانگهای از دیگر اهداف این سفر بود افزود: همکاری های امنیتی از دیگر اهداف برگزاری این اجلاس بود که روحانی سخنرانی خود را در دو بخش تشریح مواضع ایران در مورد برجام و نقش ایران در موضوع مبارزه با تروریسم ارایه کرد.
خاجی ادامه داد: سخنان رئیس جمهوری در مورد خروج آمریکا از برجام به عنوان یک تفاهم نامه چندجانبه بین المللی مورد توجه روسا و رهبران کشورهای شرکت کننده قرار گرفت و بعضی از آنان نیز در سخنرانی های خود به این موضوع اشاره کردند.
وی یکی دیگر از دستاوردهای مهم این سفر را حمایت کشورهای عضو از برجام عنوان کرد و افزود: 'شی جین پینگ' رئیس جمهوری خلق چین به عنوان رئیس جلسه مراتب تاسف خود را از عقب نشینی آمریکا از برجام اعلام و تاکید کرد تمام تلاش خود را برای ادامه حیات برجام انجام می دهد.
خاجی اظهار کرد دومین محور سخنرانی حجت الاسلام روحانی، موضوع مبارزه با تروریسم در سطح منطقه و نقش ایران برای برقراری ثبات در منطقه به ویژه کشورهای عراق و سوریه بود که وی در سخنرانی خود از آمادگی ایران برای در اختیار گذاشتن تجربیاتش به سازمان شانگهای برای گسترش امنیت و ثبات منطقه خبرداد.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین گفت: در بیانیه پایانی اجلاس نیز اعضای شانگهای به علت اهمیت و جایگاه ایران، یک بند را به کشورمان اختصاص دادند و در آن از برجام حمایت کردند.
خاجی اظهار داشت: سومین بخش این سفر نیز به بررسی روابط کاری دو جانبه بین ایران و چین اختصاص داشت که در این بخش هیات ایرانی مذاکرات دو جانبه ای با رئیس جمهوری خلق چین و وزرای دو کشور به عمل آورد که مدت زمان آن حدود 2:30 ساعت طول کشید.
وی افزود: در این مذاکره ها نیز بحث برجام با توجه به اینکه چین یکی از اعضای 1 + 5 سابق و 1 + 4 فعلی است به صورت مشروح مورد مذاکره طرفین قرار گرفت.
خاجی تصریح کرد با توجه به اینکه نقطه نظرات دو طرف در این مذاکره ها بسیار به هم نزدیک بود باعث شد توافق های خوبی برای گسترش روابط طرفین به دست آید و چهار سند همکاری زمینه های مختلف بین دو طرف به امضا برسد.
سفیر ایران در چین اظهار کرد یکی از این تفاهم نامه ها بین وزارتخانه اقتصاد و دارایی و سازمان توسعه زیرساخت چین در زمینه استفاده از منابع مالی دو کشور برای سرمایه گذاری و استفاده از ارزهای ملی هر دو کشور در مبادلات تجاری بود.
وی گفت: همچنین طبق این تفاهمنامه، روابط تجاری هر دو کشور در چارچوب یک جاده یک کمربند ترسیم شد و در آن بر تعیین سهم هر دو کشور در نقشه راه این طرح تاکید شد.
خاجی اضافه کرد: توسعه همکاری های فنی و علمی دو کشور از دیگر تفاهم نامه های امضا شده در این سفر بود که مفاد آن از جانب معاونت فنی ریاست جمهوری تهیه و با حضور روسای جمهوری هر دو کشور به امضا رسید.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین ادامه داد: سومین سند امضا شده در این سفر در رابطه با همکاری های بورس و اوراق بهادار بود که بین سازمان های بورس هر دو کشور به امضا رسید.
وی چهارمین سند امضا شده را در زمینه مبارزه با مواد مخدر اعلام کرد و گفت: طبق این تفاهم نامه هر دو کشور در راستای مبارزه با مواد مخدر و مفاسد سازمان دهی شده با هم همکاری دو جانبه خواهند داشت.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین اظهار کرد پیگیری حل مشکلات بانکی دانشجویان و تجار ایرانی مقیم چین و قول مساعد رییس جمهوری چین برای حل این موضوع، یکی دیگر از مهمترین موضوعات مطرح شده در این سفر بود.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : سفر روحانی     |     سفیر ایران     |     اجلاس سازمان همکاری شانگهای     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi