کد خبر : ۵۲۶۴۶۴ گروه : کشورها تاریخ انتشار :پنج شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۷
ترویچ اشعار و ادبیات فارسی خدمت به توسعه روابط فرهنگی میان ایران و بوسنی

مقیم/ سفیر ایران در سارایوو در دیدار با نویسنده کتاب گنجنیه حکمت مولویه ضمن تقدیر از این نویسنده ترویچ اشعار و ادبیات فارسی خدمت به توسعه روابط فرهنگی میان ایران و بوسنی عنوان کرد.

 به گزارش مقیمو به نقل از ایرنا، محمود حیدری در ملاقات با الویر موسیچ گفت: مناسبات میان دو کشور ایران و بوسنی و هرزگوین محدود به مناسبات سیاسی و اقتصادی نیست و روابط فکری و اندیشه ای میان دانشمندان، شعرا و روشنفکران دو کشور همواره و از دیرباز وجود داشته و انتشار کتاب گنجینه حکمت مولویه نیز فرصتی است تا مردم بوسنی و هرزگوین بار دیگر با عرفان و اندیشه های این شاعران و عرفای بزرگ ایرانی آشنا شوند. 
سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین اظهار داشت: در جامعه ای که مولوی، سعدی و حافظ الگوی مردم قرار گیرند، افراط و تکفیر مجالی برای ظهور نخواهد یافت. 
موسیچ استاد زبان و ادبیات فارسی و مدرس برنامه های حافظ خوانی نیز در این دیدار ضمن قدردانی از سفارت جمهوری اسلامی ایران در سارایوو و موسسه علمی پژوهشی ابن سینا برای حمایت از انتشار کتاب گنجینه حکمت مولویه گزارشی از اقدامات صورت گرفته به منظور ترویج ادبیات و فرهنگ فارسی و ایرانی در کشور بوسنی و هرزگوین ارائه کرد. 
وی با تاکید بر جایگاه زبان و ادبیات فارسی نزد مسلمانان منطقه بالکان افزود: سی و دو شاعر بوسنیایی از شعرای ایرانی الگو گرفته و به زبان فارسی شعر سروده اند و به زودی تالیف کتاب شاعران پارسی سرای بوسنی و هرزگوین به اتمام می رسد و انتشار این اثر می تواند گام مهمی در آشنایی نسل جوان بوسنی با ادیبان شهیر بوسنیایی باشد که افکار و اندیشه های آنان از ادبیات و عرفان ایرانی نشات گرفته است. 
استاد زبان و ادبیات فارسی گفت: در مسیر احیای سنت مثنوی و حافظ خوانی در بوسنی در حال حاضر علاوه بر سارایوو در شهر توزلا نیز جلسات مثنوی خوانی برگزار می شود و استقبال خوبی نیز از سوی مردم از این جلسات به عمل آمده است.
کاظم ذوقی بارانی مدیر موسسه ابن سینا نیز در این نشست با ارائه گزارشی از اقدامات انجام گرفته به منظور چاپ و انتشار کتاب گنجینه حکمت مولویه ابراز امیدواری کرد که این اثر علمی با استقبال جامعه دانشگاهی روبرو و موجب ارتقای شناخت علاقه مندان به فرهنگ و ادبیات فارسی در کشور بوسنی و هرزگوین شود. 
کتاب گنجینه حکمت مولویه به تالیف موسیچ و با مقدمه محمود حیدری سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین از سوی موسسه علمی و پژوهشی ابن سینا منتشر شده است و به بررسی زندگی عرفانی و آثار مولانا جلال الدین بلخی (مولوی)، شمس تبریزی و سایر شعرا و عرفایی می پردازد که از مولوی الگو گرفته اند. 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : زبان و ادبیات فارسی     |     مقیم     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi