کد خبر : ۵۲۹۳۸۴ گروه : کشورها تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷
برگزاری نشستی برای گرامیداشت حافظ و مولانا در مالزی

مقیم/ با حضور رایزن فرهنگی ایران در مالزی به مناسبت سالروز بزرگداشت حافظ و مولانا، نشست ادبی «بشنو از نی» در شهر کوالالامپور برگزار و کارشناسان و ادبای حاضر در این نشست پیام‌ها و مضامین عرفانی و اجتماعی اشعار مولانا را بررسی کردند.

 به گزارش  مقیم، علی محمد سابقی، رایزن فرهنگی ایران در مالزی گفت: پیام‌ها و مضامین انسانی اشعار و آثار مولانا به گونه‌ای عمیق است که بیشتر جوامع بشری در سراسر جهان از آنها به طور مستقیم یا غیر مستقیم در سیستم آموزشی، تعلیم و تربیت و توسعه فرهنگ و ادب خود استفاده کرده‌اند.

وی افزود: مولانا برای یک محل و ناحیه جغرافیایی پیام ندارد، بلکه انسانها را هدف قرار می‌دهد که جز در مسیر تعالی به موضوع دیگری نیاندیشند.

سابقی گفت: آنچه که ایرانی‌ها را به هم پیوند می‌دهد علاوه بر دین و مذهب، مشخصه زبان و ادبیات فارسی است که هموطنان را با هر گرایش فکری و سیاسی با فرهنگ و تمدن ایرانی پیوند می‌دهد و این دوستی حافظ، سعدی، مولانا، فردوسی و ... مربوط به گذشته و حال نیست، بلکه آیندگان نیز از این بزرگان به نیکی و شکوه تجلیل خواهند کرد.

سخنران بعدی خانم فریبا عدمی، رییس اداره فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم بود که در نشست ادبی «بشنو از نی» پیرامون معرفت دینی مولوی و تعبیر او از عاشورا سخن گفت.

این استاد زبان و ادبیات فارسی یادآور شد: مرگ در دیدگاه مولوی بریدن از تمامی دلبستگی‌ها و وابستگی‌های دنیوی و گام برداشتن در مسیر الهی است که همانا راه هدایت و عروج انسان به شمار می‌رود.

محمد عطاران، یکی از استادان دانشگاه مالزی طی سخنانی پیرامون تأثیر مولوی بر سیستم تعلیم و تربیت گفت: این شاعر شهیر ایرانی تقریبا تمام آثارش مرتبط با تعلیم و تربیت است و مهمترین پیام وی در این زمینه این است که نظام تعلیم و تربیت نیازمند بازنگری و پرهیز از شتاب زدگی است.

وی اضافه کرد: تدبر در آثار مولانا نشان می‌دهد که تعلیم و تربیت نیازمند فراغت لازم است و بنابراین این فراغت باید توسط سیستم آموزشی از یکسو و از سوی دیگر توسط خود والدین و دست اندرکاران تعلیم و تربیت فراهم شود.

ناصرقلی سارلی، استاد کرسی زبان فارسی و مطالعات ایران در دانشگاه پوترای مالزی (یو پی ام) در مورد داستان پردازی در آثار مولانا برای رساندن پیام‌های اخلاقی و تربیتی گفت: کتاب مثنوی پیش از آنکه دارای مشخصه عرفانی باشد، دارای مضمون انسانی در مسیر تعالی و اتصال به ریسمان الهی است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : مقیم     |     مالزی     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi