کد خبر : ۵۲۹۴۴۲ گروه : استان ها تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷
به نام حافظ، به کام همه!

مقیم/ وحید خلیلی اردلی

وقتی به اواخر مهرماه می‌رسی و صدای پای پاییز را رساتر می‌شنوی، زمزمه‌های یادکردِ شکوفای حافظ بزرگ با صدای «سلطانِ فصل‌ها» درمی‌آمیزد. رنگ‌های زرد و سرخ طبیعت با یادکرد جویا و گویای لسان‌الغیب هم‌آهنگ و هم‌درنگ می‌شود. فصلی از چهار فصل زیبای سال برای بازتابِ نگاره‌ای از سروی در بوستان هنر و ادب ایران‌زمین. صدای خواجۀ راز با مهر و مهابت به یک مسیر می‌افتد.

باری، این صدای توست که از دل سده‌های پی‌درپی به گوش می‌رسد و روح و جان رهگذران و خوانندگان کلامت را می‌نوازد. این ترکیب غزل‌های توست که خوش‌تراش و متناسب، پیراسته و به‌هنجار، درهم تنیده شده‌اند و آهنگ هجاهایشان کوک و ترنم لطفشان جاری‌ست.

لسان‌الغیبی برای همۀ زبان‌ها و خواجۀ رازی برای همه زمان‌ها. رازآلودگی جذبۀ سخنت همچون رازآلودگی رندی‌های توست که شاید هیچگاه گره از معمّایش وا نشود:

وجود ما معمّایی است حافظ               که تحقیق‌اش فسون است و فسانه!

 

طراوت و تازگی اندیشۀ مصلح و خیرخواه توست که از پیچ‌وتاب زمان‌ها عبور کرده‌ و جان‌های بی‌قرار را می‌آرامد و کام‌های جوینده را می‌آشامد.

«بحث ما در لطفِ طبع و خوبي اخلاق بود»

خوشا ایران ما! که تو در اقبالش نشسته‌ای و از گوهر‌نشان فرهنگ و باورهایش‌، پاک‌اندیشی و نوع‌دوستی را فریاد کرده‌ای و یک‌رنگی، آزادگی، بلندنظري، توكل، حقيقت‌جويي، رندی، بی‌ریایی، مدارا، خیر و ده‌ها گوهر فرهنگی دیگر را به تزئین کلمه آمیختی و به آسمان فرهنگ بشری آویختی.

حالا دیگر، رند باشی یا نباشی، فارسی بدانی یا ندانی، وقتی به ایهامستان دل‌انگیز این نابغۀ نامدار قرن هشتم ایران‌زمین گام می‌نهی، لبریز می‌شوی از حسی تازه‌تر از باران، حس «دوستی و درستی».

سوغات خود خواجه هم از آن همه تأملات بی‌تابانه و دریافت‌های عالمانه، از همین جنس است؛ جمع کثراتی از معناها و دیده‌ها و خوانده‌ها و شنیده‌هایش در نزدیک به پانصد غزل گهربار خلاصه شده است. از این سبب است که حافظ را عصاره و خلاصۀ همه ادب و فرهنگ ایران‌زمین می‌دانند و البته، آیینۀ بازتاب آن گوهرها.

 

سیر در گلگشت مصفای غزل‌هایش، بالاتر از هنربینی و شعرخوانی از دیوان یک شاعر است؛ تماشای کوچه‌باغ‌های شکوفا و شگفتی است که جز در دیوانش، جای دیگری نمی‌توانی بشنوی و دیوانه‌اش شوی. سفری است به دیاری سراسر رندی و ایهام و موسیقی و عرفان و هنر و اخلاق و هرآنچه جان آدمی با دیدنش خرّم و با همراهیش ماندگار می‌شود. کوچه‌باغ‌هایی که انگاره‌های لطیف و جاندار متناقض را چنان خوشایندت می‌کند که گویی نه تنها حرف‌هایش را سرکشیده‌ای که حتی خود، هنگام سرایش این نغمه‌های شگفت، در کنارش نشسته بودی و از خزانۀ غیب لبریز شدی.

به‌خاطرِ داشتنت باید شکرگزار باشیم و اینک تو را زیادتر می‌خواهیم تا سرفرازی ما را و تو را مکرر کنیم. تو را زیادتر می‌خواهیم تا دست‌های سخاوتمند فرهنگ و هنر را به درخشانی و گوهرتابیِ بیشتر بشناسانیم. به یاد حضورت در آسمان معنوی و هنری ایران‌زمین به جادۀ پاییزی و خوشرنگ تقویم ایرانی آمده‌ایم تا رنگین‌کمان رنگ‌های دل‌رُبای این ماه را به درنگ‌های پررمز غزل‌های تو گره بزنیم و این گره‌خوردگی دانشی و هنری را به نام تو و به کام همگان تکرار کنیم و شکرگزار باشیم که:

 

شکّرشکن شوند همه طوطیان هند                زین قند پارسی که به بنگاله می‌رود

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : وحید خلیلی     |     روز حافظ     |     حافظ     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
حسنی :: چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷ - ۲۲:۳۴:۳۴
چه جالب
شما قبلا به این نظر رای داده اید
0
7
پاسخ به نظر
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi