کد خبر : ۵۳۰۲۳۵ گروه : فراکسیون ایرانیان تاریخ انتشار :جمعه ۱۸ آبان ۱۳۹۷
علي قرباني: همتي معتقد است نبايد ارز به بازار تزريق شود

مقیم/يک عضو کميسيون برنامه و بودجه گفت: همتي گفته با وزارت علوم توافق شده که هر دانشجويي که يک ترم در خارج از کشور درس خوانده است بتواند آن را تبديل کند و ادامه درس را در داخل بخواند و در غير اين صورت بايد خودشان دلار آزاد بخرند چون در اين شرايط نمي‌توانيم دلار را به آن‌ها بدهيم به اين دليل که بايد منابعمان را خالي نکينم که در آينده مشکل ايجاد نشود.

به گزارش مقیم به نقل از آريا، علي قرباني درباره سياست‌هاي پولي کشور و افزايش روزانه نرخ ارز در بازار آزاد، گفت: در يکي از جلساتي که برگزار کرديم ما هم سوالاتي را از رئيس کل بانک مرکزي درباره وضعيت بالا رفتن نرخ ارز در کشور و ميزان ارزي که دولت در شش ماهه اول توانسته از صادرات نفتي و غير نفتي به دست بياورد، پرسيديم.
وي تصريح کرد: رئيس کل بانک مرکزي قيمتي که در بازار ارائه مي‌شود را غير واقعي مي‌دانست و مي‌گفت که قيمت واقعي دلار در واقع همان نرخي است که در بازارهاي ثانويه عرضه مي‌شود که تقريبا نزديک به 8يا 9هزار تومان است که به دليل جنگ اقتصادي و اثرات تبليغاتي رواني شاهد بالا رفتن قيمت دلار هستيم ولي منابع ارزي کشور خوب است و مشکلي بابت منابع ارزي نداريم و پول‌هايمان هم به کشور بازگشته و مشکلي از اين بابت در کشور نيست.
اين عضو کميسيون برنامه‌ و بودجه مجلس با بيان اين پرسش که برخي مطرح مي‌کنند چرا دلار به بازار تزريق نمي‌شود تا قيمت پايين نگه‌داشته شود، گفت: رئيس کل بانک مرکزي استدلالش اين است که بالاخره در توجه به وضعيت جنگ اقتصادي نبايد دچار کمبود منابع شويم و هدف ما در اين باره اين است که اين منابع حفظ شود و خيلي نمي‌خواهيم که دستمان را خالي کنيم.
وي در بيان پيش‌بيني‌ خود براي آينده بازار ارز در کشور گفت: کسي نمي‌داند که قيمت دلار بالاتر مي‌رود يا نه. ولي انتظار ما از بانک مرکزي اين بود که به عنوان متولي سياست‌هاي پولي و ارزي کشور بتواند قيمت ارز را کنترل کند. الان بسياري از اين شرايط انتقاد مي‌کنند که خيلي از کالاهايي که وارداتي است با بالا رفتن قيمت دلار دوباره با افزايش قيمت مواجه مي‌شود.
اين نماينده اصلاح‌طلب مجلس افزود: هيچ پيش‌بيني دقيقي وجود ندارد که بگويد با توجه به شرايط چه اتفاقي مي‌افتد ولي تاکيد کرديم که بانک مرکزي سعي کند سياست‌هاي پولي و مالي را به نحوي تنظيم کند تا بتوان اطمينان خاطري به مردم داد تا با توجه به شرايطي که هست براي مردم دردسر ايجاد نشود.
وي با اشاره به مشکلات ارزي که براي دانشجويان ايجاد شده است، خاطرنشان کرد: در جلسه کميسيون برنامه و بودجه در حضور همتي اين موضوع را مطرح کرديم که دانشجويان خارج از کشور الان بايد دلار آزاد بخرند و خيلي مشکلات دارند که او هم گفت با وزارت علوم توافق شده که هر دانشجويي که يک ترم در خارج از کشور درس خوانده است بتواند آن را تبديل کند و ادامه درس را در داخل بخواند و در غير اين صورت بايد خودشان دلار آزاد بخرند چون در اين شرايط نمي‌توانيم دلار را به آن‌ها بدهيم به اين دليل که بايد منابعمان را خالي نکنيم که در آينده مشکل ايجاد نشود.
نماينده مردم بجنورد در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به موضوع تحريم‌ها و تاثير آن در اقتصاد کشور گفت: با توجه به تجربياتي که در تحريم‌هاي گذشته داشتيم، مشخص است که وقتي اينچنين تحريم‌هايي به وجود مي‌آيد قطعا زمينه براي رانت و فساد هموارتر مي‌شود و عده‌اي سواستفاده و سودجويي مي‌کنند.
وي تاکيد کرد: در پي سياست‌هاي اشتباه دولت عده‌اي در نيمه اول سال ارز دولتي را گرفتند و کالا وارد نکردند. آن‌ها ارز دولتي را به بازار برده و آن را به قيمت بالاتري فروختند. لزومي نداشت که در همان چهارماه اول سال در شرايطي که کشور با کمبود منابع ارزي مواجه است و ما با هزاران بدبختي ارز را در کشور تامين مي‌کنيم بياييم به کسي ارز دولتي بدهيم. 
اين عضو کميسيون برنامه و بودجه ابراز داشت: دلار در بازار آزاد 10يا 12هزار تومان بود حال ما ارز 4هزار و 200تومان را مي‌داديم که اگر فردي اين را بيرون مي‌فروخت به ازاي هر دلار چندهزار تومان سود مي‌کرد و اين معلوم است که به دنبالش فساد و رانت ايجاد مي‌شود و دولت هم قطعا فهميد که اين کار اشتباه بوده و الان هم بايد با استفاده از تجربياتي که در گذشته داشتيم تلاش کنيم که حتي‌المقدور بحث رانت و فساد به حداقل ممکن برسد و دستگاه‌هاي نظارتي بايد بيش از گذشته فعال شوند و نظارت جدي داشته باشند.
وي اظهار کرد: مشکل بعدي ما در زمينه قانون‌گذاري است. اعلام آمادگي کرديم هرکجا که نياز به نص و وضع قانون باشد مجلس سريعا قوانين را تصويب کند چراکه بسياري از افراد از همين خلا‌هاي قانوني استفاده مي‌کنند.
قرباني گفت: همه دستگاه‌ها و قوا بايد دست به دست هم بدهند تا اجازه ندهيم در اين شرايط ويژه کشور که مردم زحمت و رنج دارند، فردي يک شبه ميلياردها تومان به جيب بزند و حقوق بگيران و کساني که درآمد ثابت دارند دچار ضرر و زيان‌هاي جدي شوند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : همتی     |     قربانی     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi