کد خبر : ۵۳۱۳۳۱ گروه : کشورها تاریخ انتشار :پنج شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۷
مانك جونگ گك: آموزه‌هاي ديني از ما مراقبت از طبیعت را مي‌خواهد

مقیم/مسئول گفت‌وگوی بینادینی کنفرانس ادیان برای صلح کره‌جنوبی گفت: بر اساس آموزه‌هاي ديني، ما نبايد فاتحان طبیعت باشیم؛ بلکه باید به دنبال آن باشیم که از طبیعت مراقبت كنيم.

 

به گزارش مقیم، مانك جونگ گك، مسئول گفت‌وگوی بینادینی کنفرانس ادیان برای صلح کره‌جنوبی در سخنراني خود در هفتمين دور گفت‌وگوی دینی ایران و کره‌جنوبی كه با عنوان «با موضوع محیط زیست از منظر بودیسم» بيان شد، گفت: از آغاز مدرنیزاسیون در قرن نوزدهم ميلادي و با رشد علم و دانش، بشر با بیماری‌ها و قحطی مواجه شد.

وي سپس با اشاره به شعار «مصرف یک فضیلت است» در جوامع ثرتمند، افزود: با رشد جمعیت و با جایگزینی کالاهایی که توسط ماشین ايجاد شد، با افزایش پیشرفت بهره‌برداری از محیط زیست و تخریبي كه در پي دارد، و تغيير كيفيت زندگي، یک چهارم جمعیت جهان در رفاه زندگی می‌كنند؛ در عین حال بقیه جهان در فقر هستند و یک سوم جمعیت جهان از سوءتغذیه و فقر رنج می‌برند.

جونگ گك ادامه داد: در عصر حاضر سه عنصر جمعیت، فقر و آلودگی، از اهميت برخوردارند. فقر می‌تواند موجب مشکلات محیط زیستی شود. استفاده از مواد شیمایی و مواد غذایی تراریخته می‌تواند مشکلاتی را در سیستم ایمنی بدن ما به وجود بياورد. افزایش درآمد، اولویت‌های ما را تغییر مي‌دهد. در رژیم غذایی خود از غلات به مصرف گوشت رسیدیم که نیازمند افزایش تولید دام است و ضایعات دامی و پیامدهای ناشی از آن برای محیط زیست بیشتر مي‌شود.

وي افزود: استفاده ار سوخت‌های فسیلی، نگرانی‌هایی را در خصوص تخریب محیط زیست به وجود آورده است. برآوردها این است که تا 300 سال آینده، دیگر نفت و گاز نخواهیم داشت و مشکلات بیشتری خواهیم داشت. تخریب لايه ازون، معضل دیگری است که با آن مواجه هستیم.

مسئول گفت‌وگوی بینادینی کنفرانس ادیان برای صلح کره‌جنوبی در بخش ديگري از سخنانش با بيان اينكه جهان و محیط زیست ارتباط تنگاتنگی با هم دارند، گفت: در دهه‌هاي گذشته معاهدات بین‌المللی امضا شدند تا آگاهی زیست محیطی ما ارتقا یابد. در دوم فوریه 1971 در کنوانسیون رامسر در خصوص اهمیت بین‌المللی مرداب‌ها، در کنوانسیون وین درباره باران‌های اسیدی، در نایروبی درباره حفظ محیط زیست و در بیانیه ریو، بر وضع معاهدات جدید در خصوص حفظ محيط زيست تأکید شده است.

مانك جونگ گك همچنين گفت: در بودیسم، اصل وابستگی بین بخش‌های مختلف مورد اشاره قرار گرفته است. اگر این وابستگی وجود داشته باشد، موجودیت و وجود را شکل می‌دهد.

وي در تأكيدي دوباره با اظهار اينكه دین باید در خصوص محافظت از محيط زيست، صحبت کند، گفت: دین می‌تواند در خط مقدم این حرکت باشد و امکانات جدید را فراهم کند. ما می‌توانیم به مردم پیشنهاد دهیم که از مقولات انسان‌محور فاصله بگیرند و به سراغ عملکردن به آموزه‌های دینی بروند و مرزهایی که وجود دارد را در این حوزه از بین ببرند.

جونگ گك در پايان گفت: ما نبايد فاتحان طبیعت باشیم؛ بلکه باید به دنبال آن باشیم که از طبیعت مراقبت كنيم.

گفتني است؛ دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با کنفرانس ادیان برای صلح کره‌جنوبی با عنوان «دین و محیط زیست»  در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : مانک جونگ گک     |     سوخت فسیلی     |     کنفرانس     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi