کد خبر : ۵۳۲۱۵۸ گروه : کشورها تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷
طي روزهاي اخير ده‌ها ايراني با قايق‌هاي بادي به سواحل بريتانيا پناهنده شدند

مقیم/ در روزهاي اخير مسير بخشي از مهاجران ايراني از فرودگاه بلگراد به سواحل جنوب بريتانيا رسيده است؛ شهرونداني كه گفته مي‌شود از امكان سفر بدون ويزا به صربستان استفاده كرده‌اند تا خود را غيرقانوني و با توسل به خدمات قاچاقچيان انسان به خاك كشورهاي ديگر اروپايي برسانند. همزمان تعداد زيادي از پناهجوياني كه طي دو سال گذشته با تعطيلي اردوگاه پناهندگان كاله در فرانسه در چادرهاي موقت و بدون امكانات ساكن شده‌اند، از هر امكاني براي عبور از دريا و رسيدن به خاك بريتانيا استفاده مي‌كنند.

 

به گزارش مقیم، هر چند صربستان اواسط مهر ماه سال جاري، اجراي توافق لغو رواديد سفر براي ورود ايرانيان به خاك اين كشور را متوقف كرد، اما آن دسته از ايرانياني كه به سوداي مهاجرت وارد بلگراد شده ‌بودند و قصد داشتند از طريق خاك صربستان به خاك كشورهاي غرب و شمال اروپا برسند، اگر به هر نحوي توانسته‌ باشند در اين مدت از مرزهاي صربستان با كشورهاي اتحاديه اروپا گذر كنند، بعد از سه ماه صدها كيلومتر آن‌سو‌تر در ميان امواج آب‌هاي سرد درياي شمال نزديك به بندر دوور در جنوب بريتانيا سر در آورده‌اند. اين روزها موج تازه‌اي از ده‌ها پناهجو كه اغلب از ايران هستند از سواحل فرانسه دل را به دريا زده‌اند تا خود را به خاك بريتانيا برسانند؛ خاك جزيره‌اي كه هر چند رسيدن به آن بسيار مشكل است، اما پناهجويان اميدوارند كه با رسيدن به اين جزيره شمالي اقامت خود را در خاك يك كشور اروپايي تضمين كنند. مهاجران غيرقانوني كه مي‌توانند خود را به خاك بريتانيا برسانند، در موارد بسيار نادري ممكن است كه به كشور مبدا مسترد شوند

 فقط در طول يك سال گذشته براساس آمار وزارت كشور بريتانيا پرونده پناهندگي 799 كودك بدون همراه كه به خاك بريتانيا رسيده‌بودند، ثبت شده است.

 ساجد جاويد، وزير كشور دولت ترزا مي، اصلي‌ترين هدف انتقادها است؛ وزيري كه در پي افزايش كم‌سابقه نجات پناهجويان از آب‌هاي ساحلي بريتانيا، مجبور شد تعطيلات كريسمس خود را لغو كند و به لندن بازگردد. ساجد جاويد در گفت‌وگو با ديلي‌تلگراف هر چند حاضر به استفاده از واژه بحران براي رويدادهاي اخير نشد اما گفت: «دولت ما اين مساله را به عنوان يك واقعه بسيار بزرگ در اولويت قرار مي‌دهد.» روز يكشنبه وزير كشور بريتانيا با همتاي فرانسوي خود كريستف كاستنر، تلفني گفت‌وگو كرد تا توافقي تازه براي جلوگيري از موج مهاجرت دريايي ميان دو كشور به دست بيايد. بر اساس توافق جديد قرار است گشت‌هاي ساحلي مشترك ميان دو كشور تقويت شود و تلاش‌هاي مشترك براي مبارزه با قاچاقچيان انسان و جنايت‌هاي سازمان‌يافته افزايش يابد. 

 در عين حال طرح جديدي براي آگاه‌سازي پناهجويان از خطرهاي مهلك عبور از دريا در يكي از شلوغ‌ترين خطوط كشتيراني جهان، از برنامه‌هاي جديد لندن و پاريس براي جلوگيري از پناهجوياني است كه اين مسير را براي رسيدن به خاك بريتانيا برگزيده‌اند. يك پليس بريتانيايي عبور از تنگه دوور با استفاده از قايق مانند «عبور از عرض اتوبان شلوغ با پاي پياده» تشبيه مي‌كند، اما بسياري از پناهجويان اين خطر را براي رسيدن به خاك بريتانيا پذيرفته‌اند.قمار در درياي خروشان

شهاب شهسواري

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : ساجد جاوید     |     انگلیس     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi