کد خبر : ۵۳۲۴۵۷ گروه : کشورها تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷
اسکریپال همچنان محور مناقشه لندن و مسکو است

مقیم/روس ها مدعی هستند با گذشت ۱۰ ماه از مسمومیت سرگئی اسکریپال جاسوس سابق روس و دخترش در انگلیس که منجر به شدیدترین تنش های دیپلماتیک میان روسیه و غرب شد، هنوز لندن هیچ مدرکی دال بر دخالت مسکو ارایه نکرده بنابراین این حادثه جعلی است.

 

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا، سخنگوی سفارت روسیه در انگلیس که معمولا نامی از وی در بیانیه ها برده نمی شود، دیروز مدعی شد که انگلیس سرگئی اسکریپال و دخترش را پنهان کرده و هیچ اطلاعاتی در مورد پرونده مسمومیت آنها به طرف روس ارایه نمی دهد.
در همین حال رسانه های انگلیس دو روز پیش اعلام کردند که بر روی خانه سرگئی اسکریپال در سالزبری گنبدی برای عایق بندی خانه در حال احداث است و سقف خانه تخریب و از بین می رود.
علاوه بر آن تمام زباله های ساختمانی حاصل از تخریب سقف خانه اسکریپال نیز بسته بندی و منتقل شده است.
سرگئی اسکریپال یک سرهنگ سابق سازمان اطلاعات ارتش روسیه که به جرم خیانت به این کشور و تحویل فهرستی از عوامل اطلاعاتی روسیه به غرب به 13 سال زندان محکوم شده بود در سال 2010 در جریان مبادله جاسوس ها به آمریکا تحویل داده شد و در انگلیس زندگی کرد.
چندی پیش ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در واکنش به پرسش خبرنگاران برای مطرح کردن عقیده خود در خصوص خیانتکاران گفته بود که این افراد بدتر از روسپی ها هستند و سزای کار خود را خواهند دید.
سرگئی اسکریپال و دخترش یولیا روز چهارم ماه مارس سال 2018 (13 اسفند ماه 96چند روز پیش از انتخابات ریاست جمهوری در روسیه) در سالزبری انگلیس مسموم شدند و دولت انگلیس در کمتر از 24 ساعت، روسیه را به دخالت در این حادثه متهم کرد. 
روابط مسکو و لندن در 10 ماه گذشته برسر موضوع اسکریپال به پایین ترین سطح ممکن رسیده و این مساله به مهمترین موضوع انگلیس در سیاست خارجی تبدیل شده است هر چند که نتوانست از فشار اتحادیه اروپا بر دولت «ترزا می» به دلیل برگزیت بکاهد.
با این وجود دیپلمات های انگلیسی موفق شدند سران حدود 30 کشور غربی عمدتا عضو ناتو را مجاب کنند که حدود 150 دیپلمات روس را در حمایت از انگلیس از کشورشان اخراج کنند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : اسکریپال     |     مسمومیت     |     انگلیس     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi