کد خبر : ۵۳۲۴۹۰ گروه : کشورها تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷
برگزاری مراسم ترحیم آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی در امامباره زینبیه بمبئي

مقیم/مراسم بزرگداشت آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی، به همت کانال تلویزیونی «زینبیه» هند در امامباره زینبیه بمبئی و با حضور علما و اندیشمندان شهر بمبئی، برگزار شد.

 

به گزارش مقیم، در آغاز اين مراسم مولانا عزیز حیدر، از روحانيون هند با عرض تسلیت خدمت رهبر معظم انقلاب اسلامی، بیت مرحوم آيت‌الله هاشمي‌شاهوردي و علما و ملت شریف ایران، گفت: اگر اندیشمندی با درجات والای دینی رحلت کند، برای امت مسلمان بسیار تأسف‌بار است.

وي افزود: امروزه دشمنان اسلام همچون اسرائیل و آمریکا با همکاری برخی از دولت‌های وهابی منطقه تمامی تلاش خود را به کار بسته‌اند که برای انقلاب اسلامی ایران مشکلات زیادی را ایجاد کنند؛ اما آنها باید بدانند که تمام تلاش‌ها و دسیسه‌ها به خوشان باز خواهد گشت.

مولانا ظهیر عباس، ديگر روحاني شيعه هندي هم ضمن عرض تسلیت درگذشت ريیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی دارای جایگاه ویژه در علم دینی بود. وي در پیروزی انقلاب اسلامی نقش سازنده‌ای داشت و در نقش‌های کلیدی انقلاب با خلوص کامل فعالیت‌های شاخصي انجام داد.

وی سپس با اشاره به وظیفه خطیر اندیشمندان اسلامی برای زنده نگه داشتن نام علما و فقهای اسلامي اظهار كرد: امروزه یکی از وظایف مهم و خطیر اندیشمندان اسلامی زنده نگه داشتن نام علما و فقیهانی است که عمر خود را وقف دین مبین اسلام کردند و دشمنان اسلام از اینکه مسلمانان گیتی با رهنمون‌های آنها به قله‌های کامیابی دست یابند بیم دارند.

پس از آن ريیس هیأت امنای سازمان «شیعه علما بورد» هند، ضمن تسلیت ارتحال آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی بیان كرد: یکی از مهم‌ترین وظایف کانال تلويزيون زینبیه هند، احترام به مقام شامخ علمای معزز است و بر همین مبنا این مراسم ارتحال چنین شخصیت والا و گرامی برگزار شده است.

وی در ادامه با اشاره به تحصیلات عالی ريیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: آيت‌الله هاشمي‌شاهرودي، شاگرد ممتاز آیت‌الله صدر و در علوم فقه و اصول، زبانزد خاص و عام بود. آیت‌الله صدر ایشان را ذخیره آینده اسلام عنوان می‌کردند.   

محسن آشوري، سرپرست خانه فرهنگ ایران در بمبئي هم ضمن عرض تسلیت و تعزیت ارتحال ريیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: علم حد و مرز ندارد و به همین دليل است که علما و اندیشمندان اسلامی تنها به یک محدوده جغرافیایی اختصاص ندارند. مرحوم آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی در عراق زندگی و در آنجا رشد و تحصیل کرد، پس از آن به ایران آمد و با خدمات فراوان منشأ خیر و برکت زیادی برای جمهوری اسلامی ایران بود.

وي افزود: دليل اينكه هم‌اکنون در هندوستان به یاد آيت‌الله هاشمي‌شاهوردي، مجلس ترحیمی برپا می‌کنیم، این است که خداوند متعال افراد را گلچین می‌کند و افراد با توجه به علمشان انتخاب می‌شوند و این علم در برخی از افراد که دارای ظرفیت خاص خشیت الهی هستند، تحقق می‌یابد.

آشوري ادامه داد: از سويي دیگر، علما وارث پیامبران هستند؛ بنابراین رابطه میان علما و اندیشمندان اسلامی و پیامبران وجود دارد، پس همان گونه که انبیاء توسط خداوند سبحان انتخاب شدند، علما نیز از سوی خداوند بزرگ‌مرتبه گزینش می‌شوند و آیات کلام قرآن مجید خود گواهی بر این مهم است. بنابراین شرکت در مراسم بزرگداشت علمای دین، تنها تکریم آن بزرگواران نیست؛ بلکه احترام به دین مبین اسلام و مکتب تشیع است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : آیت الله شاهرودی     |     مراسم بزرگداشت     |     ایران و هند     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi