کد خبر : ۵۳۴۰۲۳ گروه : استان ها تاریخ انتشار :یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷
طی دیدار مدیرکل اتباع سازمان تأمین اجتماعی با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی شیراز مطرح شد

مقیم/مبنای قانونی بیمه اتباع خارجی، ماده ۵ قانون تامین اجتماعی است و تصریح دارد که کلیه اتباع خارجی که در کشور اقامت و اشتغال قانونی دارند مشمول این قانون می باشند.

 

به گزارش مقیم،دکتر خزاعی، مدیرکل اتباع سازمان تامین اجتماعی در دیدار با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی شیراز با اشاره به اینکه اداره کل اتباع سازمان تامین اجتماعی در سال 94 تشکیل شد، گفت: مبنای قانونی آن ماده 5 قانون تامین اجتماعی است و تصریح دارد که تمام اتباع خارجی که در کشور اشتغال دارند یعنی هم مجوز اقامت و هم پروانه کار دارند مشمول قانون تامین اجتماعی بوده و هیچ فرقی بین آنها و شهروندان کشور در برخورداری از مزایای تامین اجتماعی نیست به استثنای قانون بیمه بیکاری.
مدیرکل اتباع سازمان تامین اجتماعی با تاکید بر اینکه در مناطق و سرزمین های اصلی محدودیتی برای بیمه  افراد نداریم و قانون کار و حمایت آن جاری است خاطرنشان کرد: در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، ماده 46 مقررات نیروی انسانی، بیمه و تامین اجتماعی، مناطق آزاد را مکلف کرده است که رأساً یا با مشارکت سازمان تامین اجتماعی صندوق یا صندوقهایی را به منظور ارائه خدمات بیمه ای و درمانی اعم از غرامت دستمزد ایام بیماری و بارداری، از کارافتادگی کلی و جزئی، مستمری بازنشستگی ، فوت و سایر موارد به آنان ارایه بدهند.
خزاعی تصریح کرد: متاسفانه به هر دلیل از سال 1373 تا الان که 24 سال گذشته این تکلیف را مناطق آزاد انجام ندادند و در سال 74 شورای عالی مناطق آزاد مصوبه‌ای ارائه داده و یک تبصره به ماده 46 مقررات اشتغال نیروی انسانی، بیمه و تامین اجتماعی مناطق اضافه نموده که سازمان تامین اجتماعی می‌تواند مستقلا نیز ورود کند و براساس قوانین و مقررات تامین اجتماعی اقدام نماید.
وی ادامه داد: ماده 51 همین قانون تصریح دارد که کلیه مقاوله نامه ها و توصیه نامه های سازمان بین‌المللی کار در مناطق آزاد لازم الرعایه  هستند.  و همچنین اگر مناطق آزاد طی سالهای گذشته اقدام به ایجاد صندوق‌های بیمه‌ای می نمودند بازهم سازمان تامین اجتماعی می‌توانست به طور مستقل ورود کند و براساس قانون و مقررات تأمین اجتماعی خدمات بیمه ای و درمانی لازم را انجام نماید .
وی افزود: اگر نیروی کار خارجی در کشور خود بیمه باشند مشمول مقاوله نامه شماره  19 سازمان بین المللی کار می‌شوند که موضوع آن تساوی رفتار با آسیب دیدگان  حوادث ناشی از کار است و براساس این مقاوله نامه می‌بایست 3 درصد از حقوق و دستمزد کارگر توسط کارفرما کسر و به سازمان پرداخت می گردد.
عبدالکریم نباتی مدیرکل تامین اجتماعی فارس، نیز در این جلسه با بیان اینکه تامین اجتماعی با منطقه ویژه اقتصادی شیراز مشکلی ندارد، گفت: این نشان می‌دهد کارفرمایانی که در این منطقه ویژه اقتصادی حضور دارند آگاه و مطلع هستند و می‌دانند اگر خدماتی از طرف بیمه تامین اجتماعی ارائه می‌شود انگیزه بیشتر بیمه‌شده‌ها را به دنبال دارد و باعث می‌شود نیروی کار با اطمینان خاطر بیشتری بتواند کار کند.
وی با اشاره به اینکه سازمان تامین اجتماعی بزرگترین سازمان بیمه‌گر هم در منطقه و هم در کشور است و 50 درصد جمعیت کشور را تحت پوشش دارد، افزود: برخلاف تصور عامه مردم و حتی برخی مسئولین اجرایی کشور که بسیاری از آنها در استان‌ها نگاهشان این است که سازمان تامین اجتماعی یک سازمان دولتی است، اما این سازمان یک نهاد عمومی غیردولتی است و بودجه‌ای از طرف دولت به این سازمان تعلق نمی‌گیرد.
نباتی بیان کرد: نگاه مردم و مسئولان این است که سازمان نماینده دولت و نظام است و اگر زمانی برسد که سازمان نتواند به تعهدات خود عمل کند فارغ از نگاه سیاسی مردم، نظام به خطر می‌افتد و این ابزار خوبی است در دست حکومت که عدالت اجتماعی را برقرار و از بحران‌های اجتماعی جلوگیری کند.
ابراهیم زاده ، معاون اداره کل اتباع  نیز در این جلسه با اشاره به اینکه اداره کل اتباع سازمان تامین اجتماعی از سال 1394شکل گرفته و با جدیت فعالیتهای خود را در سه حوزه بیمه اتباع خارجی، بیمه ایرانیان خارج از کشور و همچنین راهبری قراردادهای بین المللی آغاز نموده است، گفت: در بخش بیمه اتباع خارجی در واقع امنیت اجتماعی اتباع خارجی که در کشور هستند و به طور قانونی اقامت و اشتغال دارند را دنبال می‌کنیم.
معاون بیمه اتباع خارجی  با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران با ملحق شدن به مقاوله نامه شماره 19 ILO رسماً یک مسئولیت بین المللی را پذیرفته است، تاکید کرد: اگر برای هر یک از اتباع خارجی در حین کار حادثه ای پیش بیاید ما و شما مسئولیم و اگر بیمه شده حق بیمه خود را پرداخت نکرده باشد مشکلات بعدی دامنگیر کارفرما، سازمان و کشور خواهد شد.
آقای مهندس طیبی مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی شیراز گفت: شما را همیشه یک نهاد حامی می‌دانیم مخصوصاً برای قشر ضعیف کارگر و افرادی که به حمایت نیاز دارند به خصوص زمانی که به بازنشستگی می‌رسند یا بیماری به سراغ آنها می‌آید و امیدی دارند که یک سازمان از آنها حمایت کند و سازمان تامین اجتماعی برای کل کشور قوت قلب است و هرگونه همکاری در جهت احقاق حق این سازمان نیاز باشد در مجموعه منطقه ویژه ما در خدمت هستیم حتی اگر نیاز به بازرسی باشد.
بنای ما از روز اولِ تاسیس منطقه ویژه اقتصادی شیراز این بوده که اگر یک نفر یک روز در این مجموعه کار کرد بیمه و مالیاتش پرداخت شود و با توجه به اینکه حادثه هیچ وقت خبر نمی‌کند و بیمه شده  و خانواده‌اش حق و حقوقی دارند که با حمایت سازمان تامین اجتماعی، مسئولیت ما هم کمتر می‌شود و هر وقت لازم بدانید جلسه و گزارشی نیاز باشد در جهت احقاق حق کارگران ما در خدمت هستیم.
وی افزود: تمام افرادی که در این منطقه کار می‌کنند تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند و این موضوع رصد شده و هر سه ماه یکبار گزارش ارائه می‌شود.
به گفته مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی شیراز؛ مجموعه منطقه ویژه محصور است و یک درب ورود و خروج دارد بنابراین تمام افرادی که رفت و آمد دارند تردد آنها کنترل می‌شود. در مورد اینکه یک شخصی یک جا کار می‌کند و مجوز دارد و چه ایرانی یا تبعه خارجی باشد که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گیرد از نظر ما هیچ منعی و مخالفتی وجود ندارد و واحد کار و خدمات اشتغال مجموعه ما نیز می‌تواند در همان دوره‌ای که گزارش ارائه می‌دهد این موضوع را نیز گزارش دهد .
به گفته طیبی؛ اینجا در مجموع 2 هزار نفر شاغلند و 60 واحد صنعتی فعال و 50 واحد در حال ساخت دارد که بیشتر در حوزه صنایع شیمیایی، صنایع غذایی، کانی غیر فلزی، آرایشی و بهداشتی و دارویی فعال هستند.

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : احمدرضا خزاعی     |     سازمان تامین اجتماعی     |     ایرانیان خارج از کشور     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi