کد خبر : ۵۳۴۵۸۸ گروه : کشورها تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷
نشست «بررسی تأثیر انقلاب اسلامی ایران در سریلانکا» برگزار شد

مقیم/با مشارکت رایزنی فرهنگی ايران و نمایندگی جامعه‌ المصطفی‌(ص) در سریلانکا، نشست «تأثیر انقلاب اسلامی ایران در سریلانکا» و رونمايي از ترجمه تاميل کتاب «زندگی و خدمات امام خمینی(ره)» برگزار شد.

 

به گزارش مقیم، در این نشست كه بيست‌وپنجم اسفندماه در محل رايزني فرهنگي كشورمان و با حضور جمعي از ایرانیان مقیم و علاقمندان به انقلاب اسلامی برگزار شد، طه مزمل، امین عزالدین، لافیر مدنی و زیاد محمد، از انديشمندان سريلانكايي سخنرانی كردند.

تأسیس حزب «کنگره مسلمین» در سریلانکا با تأثیرپذيري از انقلاب اسلامی بود

در ابتدا طه مزمل، نویسنده و فعال رسانه‌اي به ايراد سخنراني پرداخت و طي آن گفت: افراد برجسته سیاسی در سریلانکا به واسطه نوع و سیستم آموزشی که در آن تحصیل و پرورش یافته بودند، فکر می‌کردند كه سیستم سیاسی و حکومتی غربی، بهترین و مؤثرترین شیوه برای حکومت كردن است. هم‌زمان با این تفکر میزان اطلاعات اسلام‌گرایان از سیستم و روش حکومتی اسلام نیز آنچنان وسعتی نداشت؛ اما با طرح شدن نام ایران و انقلاب اسلامی و همچنین به پیروزی رسیدن آن، این رویه در بین مسلمانان به گونه‌اي دیگر شد.

وي افزود: با آغاز طرفداری جماعت اسلامی سریلانکا از انقلاب اسلامی، مردم و به ویژه جوانان با یک افق جدیدی روبرو شدند و آشنایی با انقلاب و اهداف آن، بر هواداران انقلاب اعم از مسلمان و حتی برخي از غیرمسلمان تأثیر بزرگی به همراه داشت. سپس با تأسیس حزب «کنگره مسلمین» به رهبری مرحوم اشرف، تأثیر و بازتاب انقلاب اسلامی در سریلانکا بیشر شد.

طه مزمل ادامه داد: متأسفانه تغییر در رهبری جماعت اسلامی و عدم ادامه راه رهبر قبلی و از سویی با از دنیا رفتن مرحوم اشرف، حزب کنگره نیز دچار تزلزل و تشدد آرا شد و می‌توان گفت كه به نوعی از آن شتاب اولیه در خصوص تأثیرگذاری سیاسی انقلاب اسلامی در سریلانکا کاسته شد؛ ولی به هرحال وقوع انقلاب اسلامی در ایران و پیام آن، تأثیر مهمی در دیدگاه مسلمانان در سریلانکا به خصوص افرادی که پس از فروپاشی امپراطوری عثمانی تصور می‌کردند دیگر اسلام نمی‌تواند اقدام به تشکیل حکومت كند، داشته و خواهد داشت.

«نه شرقی و نه غربی» مهم‌ترین تأثیر انقلاب اسلامی بر سریلانکاست

در ادامه امین عزالدین، روزنامه نگار و معاون سردبیر هفته‌نامه «دیلی سان» سريلانكا گفت: در زمان وقوع انقلاب اسلامی ایران، جهان در دو قطب عمده شرق و غرب خلاصه مي‌شد؛ اما انقلاب اسلامی با طرح شعار «نه شرقی و نه غربی» موجبات زمینه‌سازی تغییرات عمده‌ای در جهان شد که با پیروز شدن آن، تغییرات مهمی نیز در جهان پدید آمد. هم‌زمان با پیروزی انقلاب اسلامی، دو اتفاق مهم يعني تجاوز شوروی به افغانستان و امضای معاهده کمپ دیوید رخ داد و این سه اتفاق، منشأ بسیاری از تغییرات در جهان شدند.

وی مهم‌ترین تأثیر انقلاب اسلامی بر سریلانکا را طرح موضوع سیاست «نه شرقی و نه غربی» از سوی انقلاب اسلامی دانست و در اين باره گفت: در آن ایام، سریلانکا از اعضای فعال جنبش عدم تعهد محسوب می‌شد و این سیاست اعلامی از سوی ایران برای بسیاری از مردم و مسئولین، اعم از مسلمان و غیرمسلمان بسیار خوشایند بود.

همزيستي مسالمت‌آميز پيام انقلاب اسلامي در سريلانكا

سپس زیاد محمد، فعال فرهنگی و رسانه‌اي در سخنراني خود گفت: وقوع انقلاب اسلامی ایران در یک کشور مسلمان و شیعه مذهب و با تاریخ و تمدنی کهن رخ داده است؛ اما ایرانیان به هیچ عنوان به دنبال حاکم کردن گفتمان شیعی در جهان اسلام نبودند و این موضوع را در عمل هم نشان داده‌اند. ایرانی‌ها به طور تاریخی اهل گفت‌وگو و همزیستی مسالمت‌آمیز در درون کشورشان و در روابط خارجی‌شان بوده‌اند؛ اما معتقدند اگر در راه رساندن پیام انقلاب اسلامی به مردم جهان و به ویژه مستضعفین، موانع و تبلیغات دروغین به وجود نیاید، بسیاری از مردم جهان این منطق و رویه را خواهند پذیرفت و در این راه تلاش مسالمت‌آمیز هم می‌کنند.

وي ادامه داد: سریلانکا علیرغم سوءتبلیغات افراط‌گرایان، از تأثیرات انقلاب اسلامی بی‌بهره نبوده است؛ زیرا رویه ایران در حکومت‌داری بر پایه مبانی اسلام و داشتن تعامل مثبت و سازنده با جهان، پاسخ بسیار مناسبی است برای اکثریت غیرمسلمان در سریلانکا که از رفتارهای افراط‌گرایانه برخی از مسلمانان در تعجب و حیرت هستند. تعامل و شیوه همزیستی ایران و انقلاب اسلامی می‌تواند آنها را مطمئن سازد که چنین تفکراتی به هیچ وجه با اسلام همخوانی نداشته و نخواهد داشت و اساساً از سوی یک تفکر ناب اسلامی هیچ خطری متوجه غیرمسلمانان نیست.

ایجاد آگاهی در بین مسلمانان و غیرمسلمانان، مهم‌ترین تأثیر انقلاب اسلامی در سریلانکا

سخنران آخر نشست لافیر مدنی، ريیس بنیاد هاشمی سريلانكا بود كه در آن گفت: مسلمانان سریلانکا همواره با سایر هم‌کیشان خود در سایر بلاد اسلامی در تعامل بوده و حتی نسبت به سرنوشت آنها نیز بی‌تفاوت نبوده‌اند.

وي همچنين با طرح اين پرسش كه انقلاب اسلامی چه تأثیر فرهنگی در سریلانکا داشته است؟ گفت: ایرانی‌ها در زمان پذیرش اسلام، فقط پیام اسلام را گرفتند؛ ولی به سبک و شیوه فرهنگ عربی در نیامدند. انقلاب اسلامی نیز چنین است و با «پیام و مفهوم» سر و کار دارد. این انقلاب برای بانوان سریلانکایی، پیام «حجاب» را آورد. این پیام باعث شد تا امروزه شاهد باشیم که زنان مسلمان در سریلانکا از نظر پوشش دارای یک یونیفورمی هستند که از سوی همه اعم از مردم و مقامات دولتی نیز پذیرفته شده است و غیرمسلمانان از چنین نوع پوششی احساس نگرانی هم ندارند.

وي افزود: تأثیر فرهنگی دیگر انقلاب اسلامی، ارایه تفسیر‌های عملی از برخی آیات قرآنی است؛ به طورمثال آیه‌ای که به صراحت، بشارت بر حکومت كردن مستضعفین بر جهان می‌دهد. با توجه به حمایت‌های انقلاب اسلامی از مستضعفین جهان که فارغ از نگرش‌های دینی و مذهبی انجام می‌شود، می‌توان گفت که انقلاب اسلامی، بیش از آن که یک تحول سیاسی مطلق باشد، یک انقلاب فکری و فرهنگی است که ریشه در مبانی قرآن دارد. انقلاب اسلامی با بهره‌گیری از موضوع صبر و استقامت که در فرهنگ قرآنی و اسلامی نیز بر آن تأکید شده، عملاً نشان داد که با بهره‌گیری از این ابزار می‌توان بر مشکلات و توطئه‌ها فائق آمد.

لافیر مدنی در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به صدور بیانیه جدید رهبر انقلاب اسلامی پس از طی كردن چهل سالگی انقلاب که برای ادامه راه به منظور ورود به مرحله دوم صادر شده است، مهم‌ترین تأثیر فرهنگی انقلاب اسلامی در سریلانکا را ایجاد آگاهی در بین مسلمانان و حتی غیرمسلمانان عنوان كرد.

در پایان این نشست از کتاب «زندگی و خدمات امام خمینی(ره)» که توسط عبدالمرزوق، از دانش‌آموختگان جامعه المصطفی(ص) به زبان تامیل ترجمه شده است، رونمایی شد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : مشارکت فرهنگی     |     سریلانکا     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi