کد خبر : ۵۳۶۰۸۴ گروه : کشورها تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۸
استقبال از بهار در جشن نوروز ایرانی و سال نوي بنگالی

مقیم/«جشنواره بهاری: استقبال از بهار در جشن نوروز ایرانی و سال نو بنگالی (بنگلا نابابرشا)» در آستانه سال جدید بنگالی به همت رایزنی فرهنگی ایران در بنگلادش برگزار شد.

 

به گزارش مقیم، در آستانه سال جدید بنگالی (يكشنبه 25 فروردين‌ماه) و همزمان با جشن‌های سراسری سال نو، به همت رایزنی فرهنگی كشورمان در بنگلادش، برنامه «جشنواره بهاری: استقبال از بهار در جشن نوروز ایرانی و سال نو بنگالی (بنگلا نابابرشا)» روز جمعه 23 فروردین 1398با مشارکت آکادمی هنرهای بنگلادش (شیلپاکالا) برگزار شد.

سيد محمدمهدي حسینی‌فائق، سرپرست رایزنی فرهنگی كشورمان در آغاز اين مراسم هدف از بزرگداشت نوروز و سال نوي بنگالی را پاسداشت از سنت‌هایی دانست که هزاران سال و در زمان‌های مختلف حفظ شده و نسل به نسل انتقال یافته‌اند.

وي با تأكيد بر اينكه دلیل پایداری این سنت‌ها، چیزی جز انتقال ارزش‌های انسانی و اخلاقی نبوده و نیست، گفت: نوروز ایرانی با قدمتی حدود چهار هزار سال، به عنوان میراثی جهانی ثبت شده و هر ساله در ایامی نزدیک به نوروز بنگالی (حدود 24 روز قبل) در کشورها و فرهنگ‌های مختلف گرامی داشته می‌شود و در سال جاری، برای اینکه مشابهت و پیوستگی فرهنگی دو کشور را حتی در آیین‌های تاریخی و ملی نشان دهیم، این تاریخ را برای برگزاری مراسم جشن نوروز ايراني برگزیدیم تا در جشن و شادی مردم بنگلادش نیز سهیم باشیم.

در ادامه محمدکاظم کهدویی، استاد زبان فارسیبا بيان سخناني به سابقه و تاریخ نوروز اشاره کرد و با استفاده از سفره هفت‌سینی که در معرض دید قرار داشت، فلسفه نامگذاری اجزای سفره هفت‌سین را توضیح داد.

لیاقت علی لاکی، ريیس آکادمی هنرهاي بنگلادش هم در سخنراني خود ابراز امیدواری کرد؛ برنامه‌های مشترک فرهنگی اين آكادمي با رايزني فرهنگي ايران به صورت باشکوه ادامه یابد.

وی در اين باره به برخی برنامه‌های مشترک آینده از جمله اجرای تعزیه با حضور هنرمندان ایرانی اشاره کرد.

سخنران بعدی خالد محمود چودهوری، وزیر کشتیرانی بنگلادش بود كه فرهنگ و تمدن غنی ایران و برخی مشابهت‌های فرهنگی دو کشور ايران و بنگلادش را مورد اشاره قرار داد و افزود: برگزاری این مراسم در آستانه سال نوي بنگالی توسط رایزنی فرهنگی ايران، این واقعیت را نشان می‌دهد که دو ملت بسیار به هم نزدیک هستند و از این ظرفیت باید برای صلح و سازندگی استفاده کرد.

در ادامه این مراسم، گروه سرود دانشجویان فارسی دانشگاه داکا، دو سرود به زبان فارسی و بنگالی خواندند و پس از آن گروه موسیقی و همخوانی، سرودهای سال نوي بنگالی و همچنین موسیقی صوفیانه و قوالی را اجرا کردند.

گفتني است؛ در این مراسم خالد محمود چودهوری، وزیر کشتیرانی بنگلادش، لیاقت علی لاکی، ريیس آکادمی هنرها (شیلپاکالا)، مأمون الرشید، کارگردان و هنرمند مطرح سینمای بنگلادش، محمدکاظم کهدویی، استاد زبان فارسی (اعزامی ار ايران)، جمعي از اعضای سفارت جمهوري اسلامي ایران در بنگلادش، محمد ابوالكلام سرکار، ريیس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا، دانشجویان و استادان دانشگاه، اصحاب رسانه از تلویزیون و روزنامه‌ها و ... حضور داشتند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : سال نو     |     بنگلادش     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi