کد خبر : ۵۳۶۱۱۲ گروه : کشورها تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸
پمپئو: دیدار دیروز برای اطلاع از اوضاع داخلی ایران بود!

مقیم/وزیر خارجه آمریکا مدعی شد که دیدار دیروز با جمعی از ایرانیان مسئله‌دار، با هدف آگاهی از آنچه در این کشور به‌ویژه مناطق خارج از تهران می‌گذرد؛ انجام شد.

 

به گزارش مقیم به نقل از مهر، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا که روز گذشته در ادامه پروژهضدایرانی خود با جمعی از ایرانیان مقیم آمریکا دیدار کرد؛ طی کنفرانسی خبری و در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا نگرانی از بابت اینکه دولت ترامپ بدون مشورت با کنگره به اقدام نظامی علیه ایران دست بزند صحت دارد و موضِع ایرانیان طرف دیدار وی در این بارهچه بوده است، گفت: خیر، اما در دیدار با این گروه عمدتاً درباره آنچه در داخل ایران می‌گذرد؛ صحبت کردیم. این افراد ارتباطات عمیق و پیشینه طولانی در ایران دارند. حتی برخی از آنها همین اواخر به ایران سفر کرده‌اند. یکی از دشوارترین مسائل این است که از آنچه در نقاط مختلف ایران به‌غیر از تهران می‌گذرد؛ اطلاع پیدا کنیم و من دید نسبتاً خوبی، البته بر پایه شنیده‌ها، نسبت به این موضوع پیدا کردم.

پمپئو در ادامه ادعاهای خود افزود: درباره نحوه پیشرفت سیاست آمریکا علیه ایران نیز صحبت کردیم خواه به لحاظ عقب راندن ایران در لبنان باشد خواه در عراق.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر مشورت با کنگره درباره امکان توسل به اقدام نظامی علیه ایران، گفت که این‌ها مسائل داخلی دولت است و نمی‌توان درباره آنها صحبت کرد.

با این حال، وی مدعی شد: تصریح می‌کنم که آمریکا و شخص ترامپ در چارچوب قانون عمل می‌کنند. وی در حدود اختیارات خود عمل می‌کند. بند ۲ قانون اساسی، به وی اختیارات گسترده‌ای می‌دهد و قانون AUMF (مجوز به‌کارگیری نیروی نظامی) هم مجموعه‌ای از اختیارات گسترده پیش روی وی می‌گذارد. ما آنها (کنگره) را درک می‌کنیم و همزمان با تصمیم‌گیری در نحوه پیشبرد خواسته‌مان، آن را به گونه‌ای انجام می‌دهیم که در هماهنگی کامل با سنت‌ها و قانون اساسی آمریکا باشد.

گفتنی است وی در بخشی از سخنان خود در جمع ایرانیان مسئله‌دار مدعی شده بود: در حال اعمال فشار حداکثری هستیم تا اصل ماهیت جمهوری اسلامی ایران را تغییر دهیم، تا اطمینان حاصل کنیم که این کشور صرفاً مانند یک کشور عادی رفتار می‌کند و تروریسم را در جهان گسترش نمی‌دهد.

وی در ادامه در ادعایی مضحک افزود: ترویج ارزش‌های آمریکایی بخشی از وظیفه وزارت امور خارجه آمریکا است و ارزش‌های ما همان دموکراسی، آزادی و احترام به حقوق بشر است. خروج آمریکا از شورای حقوق بشر، انتقال سفارت از تل آویو به اورشلیم، و اعمال فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی ایران در همین راستا اعمال می‌شود و ما به فشار ادامه می‌دهیم تا آنها رفتارشان را تغییر دهند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : مایک پمپئو     |     ایرانیان مقیم آمریکا     |     کنفرانس خبری     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi