کد خبر : ۵۳۶۵۱۲ گروه : استان ها تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
نمایش «مردی در آینه»؛ بیانگر حدیث نبوی «الْمُومِنُ مِرآةُ الْمُومِنِ»

مقیم/گروه هنر ــ کارگردان نمایش«مردی در آینه» گفت: این نمایش روایتی تاریخی درباره یکی از سرسخت‌ترین مخالفان حضرت علی(ع) است و سعی دارد به بیان حدیث نبوی که می‌فرماید: «الْمُومِنُ مِرآةُ الْمُومِنِ» بپردازد.

به گزارش مقیم به نقل از ایکنا،علی سلیمانی، بازیگر و کارگردان نمایش «مردی در آینه» با اشاره به این‌که این نمایش از روز چهارشنبه، ۲۵ اردیبهشت‌ماه اجرای خود را در تالار وحدت آغاز خواهد کرد، گفت: ویژگی بارز این نمایش زبان درام و روایت داستان یکی از سرسخت‌ترین مخالفان حضرت علی(ع) و ترجمان این حدیث نبوی است که رسول خدا(ص) فرمودند: «الْمُومِنُ مِرآةُ الْمُومِنِ» یعنی مؤمن آینه مؤمن است.
وی ادامه داد: در واقع حضرت علی(ع) رفتار شایسته‌ای که در مراوده با دوستان و یاران خود انجام می‌دادند را در مواجهه و رویارویی با دشمنان و مخالفان خود نیز به‌کار می‌بستند. ایشان در ارتباط با هر فردی او را با ذات و نفس درونی‌اش مواجهه می‌کردند و هرکسی را به بازگشت به خویشتن خویش دعوت می‌کردند که قطعاً مخاطبان در مطالعه فراز‌های گوناگون زندگی آن حضرت با موارد بی‌شماری از این مصداق، برخورد داشته‌اند. 
کارگردان نمایش «مردی در آینه» تصریح کرد: من نیز در کارگردانی این اثر نمایشی از قطعات آینه استفاده کردم؛ آینه‌ای که به شکل نمادین در حقیقت ذات و وجدان هر آدمی و به ویژه شخصیت اصلی نمایش است که بنا بر نقل معروف هر آینه، او رفتار و شخصیت خود را در آن دیده و پی به نهاد و ضمیر درونی‌اش می‌برد. 
سلیمانی افزود: از جمله موارد دیگری که در آماده‌سازی این نمایش به منظور اجرا مورد توجه قرار دادیم، پرهیز از به‌کارگیری زبان ثقیل تاریخی بود که معمولاً در گفتار آثار تاریخی به کار می‌رود. دشواری زبانی سبب می‌شود که مخاطب برای درک مفاهیم و واژگان، فضای نمایشی و کنش‌های بجا و فکر شده بازیگر را از دست بدهد.
وی در پایان با دعوت از مخاطبان و علاقه‌مندان روزه‌دار به تماشای این نمایش گفت: در تمام صحنه‌های این نمایش با وجود آنکه با یک فضای جدی روبرو هستیم و قرار است روایت تاریخی و تأثیرگذاری را با مخاطب در میان بگذاریم، اما در مقاطعی با استفاده از زبان طنز و موقعیت‌های کمیک سعی در آماده‌سازی ذهن مخاطب برای دریافت درست پیام معنوی و اخلاقی این نمایش داشته‌ایم که امیدوارم ابتدا مورد قبول درگاه الهی قرار گرفته و تحفه ناچیزی به ساحت مقدس حضرت علی (ع) بوده و رضایت‌مندی مخاطبان را نیز در پی داشته باشد. 
یادآور می‌شود، نمایش «مردی در آینه» به نویسندگی سیدجواد هاشمی، کارگردانی علی سلیمانی و تهیه‌کنندگی علی رضوانی از فردا چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت‌ماه تا ۸ خرداد ساعت ۱۸:۳۰ در تالار وحدت به روی صحنه خواهد رفت.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : مردی در آینه     |     حضرت علی(ع)     |     سینما     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi