کد خبر : ۵۳۶۶۶۷ گروه : کشورها تاریخ انتشار :دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
رفتارهای غیرقانونی آمریکا آزمونی برای جهان است

مقیم/سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان با اشاره به بی ‌احترامی و نقض هنجارهای بین المللی از سوی واشنگتن گفت:امروز اذهان عمومی کشورهای آزاد و مستقل جهان با یک آزمون جدی ناشی از رفتارهای یکجانبه و خطرناک آمریکا مواجه است.

 

به گزارش مقیم به نقل از ایرنا،«مهدی هنردوست» در مقاله ای که بازتاب گسترده ای در رسانه های انگلیسی و اردو زبان پاکستان داشت ، افزود: اولویت جمهوری اسلامی ایران، توسعه اقتصادی و صنعتی با تکیه برتوانمندی‌های داخلی و توسعه همکاری‌های منطقه‌ای است. وی خاطرنشان کرد دستیابی ایران به فناوری چرخه کامل تولید سوخت هسته‌ای یکی از دستاوردهای افتخارآمیز است که بدون دراز کردن دست نیاز به سوی بیگانگان و صرفا با اتکا به توانمندی جوانان و دانشمندان ایرانی به دست آمده است. این فناوری هرگز برای هدف تهدید دیگران و تولید سلاح به کار گرفته نشد؛ چرا که این امر با اصول اعتقادی منبعث از تفکرات اسلامی در تعارض است و فتوای رهبری عالی نظام نیز بر حرمت و ممنوعیت سلاح های کشتار جمعی قرار دارد. 
سفیر ایران در اسلام آباد گفت:با این وجود جمهوری اسلامی ایران با حسن نیت و نهایت احترام به هنجارهای بین المللی، از طریق دیپلماسی و مذاکره، به صورت اختیاری تعهداتی را مبنی بر کاهش بهره برداری از فناوری هسته ای خود در قبال کاهش فشارهای سیاسی و اقتصادی و لغو تحریم ها پذیرفت. برجام یک قرارداد چندجانبه، مفصل و متوازن بود که پس از سال‌ها مذاکرات فنی و پیچیده مورد توافق قرار گرفت. اما یک سال پیش، رییس جمهور آمریکا، بدون درک ارزش حقوقی و اهمیت سیاسی این معاهده، به طور یکجانبه از آن خارج شد و این اقدام آمریکا، نقطه پایانی بر تمام امیدهای جامعه بین المللی به کارآمدی مذاکره و احترام دولت ها به اصل حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات بین المللی از طرق سیاسی (فصل 6 منشور ملل متحد) بود.
وی افزود:خروج یکجانبه آمریکا از یک توافق چندجانبه بین‌المللی که پس از 10 سال مذاکره تدوین شده است؛ به جز بی‌احترامی و نقض هنجارها و عرف پذیرفته شده جهانی چه ترجمانی می ‌تواند در اذهان عمومی ملل مستقل جهان داشته باشد؟
هنردوست گفت:پس از افزایش تحریم ها و فشارهای آمریکا بر ایران، و عدم اجرای به موقع و موثر تعهدات از سوی طرف های دیگر، تصمیم به بازبینی و کاهش اجرای تعهدات ایران ذیل برجام یک تصمیم ملی بود که پیش روی دولت قرار گرفت. این تصمیم، تصمیم یک حزب یا یک گروه خاص نبود. همانطور که دولت به پشتوانه مردم خود وارد مذاکرات شده بود و در ازای تعهد طرف های غربی به برداشته شدن تحریم ها، بخش قابل توجهی از تجهیزات و توانمندهای هسته ای خود را متوقف کرد. 
سفیر ایران در پاکستان افزود: جمهوری اسلامی ایران پس از انعقاد قرارداد برجام، دقیقا مطابق این قرارداد و استانداردهای بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی رفتار کرد و پایبندی خود به مفاد قرارداد را اثبات کرد. ایران ذره ای در انجام تعهدات خود قصور نشان نداد. اما آمریکا با زیر پا گذاشتن حقوق بین الملل، نه تنها به طور یکجانبه از این قرارداد خارج شد؛ بلکه با بازگرداندن تحریم های یکجانبه و غیرقانونی خود هر گونه امکان تساهل و امید به مذاکره را از بین برد. با سکوت جامعه بین الملل در مقابل این گونه اقدامات آمریکا، امروز یکجانبه گرایی در حال تبدیل شدن به یک شرط است که این بسیار برای صلح و امنیت بین المللی خطرآفرین است. 
وی گفت: آمریکا همچنان به اعمال فشار حداکثری برای برچیدن برجام و نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل اصرار دارد. این سیاست بدخواهانه اگر ادامه یابد، به صلح، ثبات و امنیت در منطقه و فراتر از آن آسیب خواهد رساند. سکوت و صحه گذاشتن کشورهای مستقل دنیا به این نوع برخوردها قطعا ضرر و زیان جمعی برای جامعه ای در پی دارد که بیش از پیش نیازمند گفتگو، تعامل و همکاری برای حل معضلات بزرگی همچون جنگ‌های داخلی، فقر، گرسنگی، تروریسم، افراط گرایی، بحران آوارگان، بحران هویت، فقر فرهنگی و بی سوادی، نژادپرستی، اسلام هراسی، شکاف های اجتماعی، مشکلات زیست محیطی، گرمایش جهانی، مسابقات تسلیحاتی و احتمال رویداد جنگ های خطرناک جهانی است.
سفیر ایران در پاکستان گفت:حضور ناوگان نظامی آمریکا در خلیج فارس، یک اتفاق جدید نیست. اکنون دهه‌هاست که آمریکا با رویکردی مداخله جویانه از آن سوی دنیا ناوهای جنگی خود را در خلیج فارس مستقر می کند و جمهوری اسلامی ایران را تهدید می نماید. آیا هرگز جمهوری اسلامی ایران در اطراف مرزهای ایالات متحده اردوگاه نظامی زده‌است؟ اکنون باید پرسید چه کسی بر طبل جنگ می کوبد؟ چه کسی چه کسی را تهدید می کند؟ اطراف مرزهای ایران پر است از پایگاه‌های نظامی و نیروهای آمریکایی. آیا این به روشنی، مداخله گری و قلدرمآبی نیست؟
وی اظهار داشت:خلیج فارس هم قطعا می تواند یک پهنه آبی صلح و دوستی باشد. کشورهای مستقل حاشیه این خلیج از توانمندی کافی برای تامین صلح و امنیت خلیج فارس در سایه همکاری های منطقه ای برخوردار هستند.
مهدی هنردوست افزود: اکنون اذهان عمومی کشورهای آزاده و مستقل جهان با یک آزمون جدی روبروست: رفتارهای یکجانبه و خطرناک آمریکا در جامعه جهانی چه پاسخی دریافت خواهد کرد؟ حتی اگر این رفتارها پاسخی جز سکوت دریافت نکند؛ جمهوری اسلامی ایران مانند گذشته راه مقاومت به پشتوانه فرهنگ غنی و اصول اعتقادی دین مبین اسلام را در پیش خواهد گرفت و برگی دیگر بر تاریخ پرافتخار ایران آزاده و شریف می افزاید. 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : حقوق بین الملل     |     مهدی هنردوست     |     برجام     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi