کد خبر : ۵۳۶۶۷۲ گروه : استان ها تاریخ انتشار :دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸
میزان تولید اورانیوم غنی شده در مجتمع نطنز ۴ برابر شد

مقیم/سخنگوی سازمان انرژی اتمی از افزایش ۴ برابری میزان تولید اورانیوم غنی شده در این مجتمع از روز جاری خبر داد.

 

به گزارش مقیم به نقل از مهر، بهروز کمالوندی عصر روز دوشنبه در نشست خبری در حاشیه بازدید جمعی از خبرنگاران و مدیران رسانه‌های داخلی از سایت شهید احمدی روشن گفت: از روز دوشنبه در سایت نطنز ۴ برابر ظرفیت قبلی که تولید اورانیوم غنی شده داشتیم، تولید خواهیم کرد.

وی افزود: این اقدام در پی مصوبه ۱۸ اردیبهشت شورای عالی امنیت ملی و در واکنش به خروج امریکا از برجام و عدم ایفای تعهدات برجامی اروپا صورت می‌گیرد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: در حال حاضر نه بنا داریم که از برجام خارج شویم و نه آن را نقض کنیم.

کمالوندی در پاسخ به این سوال که چه میزان زمان برای عبور میزان اورانیوم غنی شده از سقف ۳۰۰ کیلوگرم نیاز هست، گفت: این زمان حتماً طولانی نخواهد بود و به چند هفته نمی‌رسد. اما زمان دقیق آن براساس اقدامات فنی ما و گزارش‌هایی ارسالی همکاران مانمشخص خواهد شد.

وی گفت: در ۲ هفته آینده بازدید مشابهی از مجتمع آب سنگین اراک صورت خواهد گرفت و اصحاب رسانه در جریان فعالیت‌های این مجتمع و روند کاهش انجام تعهدات ایران قرار خواهند گرفت.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این سوال که این روند کاهش تعهدات برجامیایران تا چند مرحله ادامه خواهد یافت، گفت: رفتار ما به اقدامات طرف مقابل بستگی دارد. ما در حال حاضر ۲ اقدام را طبق بند ۲۶ برجام برای ۶۰ روز در نظر گرفته ایم و پس از انهم ۲ اقدام دیگر را پیش بینی کرده ایم.

کمالوندی ادامه داد: امیدواریم این روند در همین ۲ ماه اول به نتیجه برسد و اروپایی‌ها اقدامات مطلوب ما را انجام دهند و نیاز به انجام اقدامات بعدی نباشد.

وی با اشاره به اینکه از اقدامات روسیه و چین رضایت داریم، افزود: در هر مرحله‌ای که اروپایی‌ها به تعهدات خود اقدام کنند، ما روند کاهش تعهدات را متوقف کرده و به شرایط قبل باز می‌گردیم.

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : بهروز کمالوندی     |     نشست‌     |     آمریکا     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi