کد خبر : ۵۳۷۰۴۰ گروه : کشورها تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
همسایگان افغانستان مداخله کشورهای فرامنطقه‌ای را محدود سازند

مقیم/دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان گفت: لازم است همسایگان افغانستان با هماهنگی دولت قانونی این کشور امکان مداخله کشورهای فرامنطقه‌ای در بحران این کشور را محدود سازند.

 

به گزارش مقیم به نقل از مهر، نشست مقامات عالی امنیتی ۶ کشور همسایه افغانستان که روز (سه شنبه ۲۸ خرداد) درشهر اوفا روسیه برگزار شد شرکت کنندگان بر تداوم تلاش مشترک برای حمایت از آشتی ملی و ثبات در این کشورتاکید کردند.

این نشست با حضور مقامات عالی امنیتی ایران، روسیه، چین، افغانستان، هند و پاکستان با هدف بررسی روند اجرای توافقات اولین نشست همسایگان افعانستان که سال گذشته به ابتکار ایران در شهر تهران برگزار شد تشگیل گردید

در ابتدای این نشست نیکلای پاتروشف دبیر شورای امنیت ملی فدراسیون روسیه با قدردانی از ابتکار جمهوری اسلامی ایران برای پایه گذاری نشست مسئولین عالی امنیتی کشورهای همسایه افعانستان گفت: ایجاد ثبات، صلح ومشارکت همه اقوام و طرفهای افغانی در فرایند اشتی ملی خواست و اراده کشورهای همسایه افغانستان است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان نیز در این نشست با بیان نگرانیهای ناشی از افزایش شکافهای سیاسی در افغانستان بر ضرورت تداوم همکاری و مشارکت همسایگان این کشور برای تقویت ساختارهای قانونی بر اساس رای و مشارکت همگانی تاکید کرد.

شمخانی با ارایه پیشنهادات ایران در زمینه ترکیب، زمان، دستور جلسه و ساز و کارهای فعالیت اثر گذار همسایگان افغانستان در پروسه شکل گیری اشتی ملی در این کشور اظهار داشت: لازم است همسایگان افغانستان با هماهنگی دولت قانونی این کشور ضمن افزایش تماس و ارتباط با معارضین افغانی امکان مداخله کشورهای فرامنطقه ای در بحران این کشور را محدود سازند.

در ادامه این نشست و پس از سخنرانی نمایندگان هند، چین، پاکستان و افغانستان با موافقت اعصای نشست مقرر گردید دومین نشست مقامات عالی امنیتی همسایگان افغانستان در نیمه دوم سال جاری در تهران برگزار گردد

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi