کد خبر : ۵۳۷۰۹۷ گروه : کشورها تاریخ انتشار :یکشنبه ۲ تیر ۱۳۹۸
رونمایی از کتاب «تاریخ هنر ایران» در بلغارستان

مقیم/آیین رونمایی از کتاب «تاریخ هنر ایران» با حضور جانشین رییس جمهور بلغارستان و همزمان با سومین جشنواره کشورهای آسیایی در صوفیه پایتخت بلغارستان برگزار شد.

 

به گزارش مقیم، حمیدرضا آزادی، رایزن فرهنگی کشورمان ضمن اعلام خبر انتشار این اثر ارزشمند گفت: این کتاب ترجمه کتاب تاریخ هنر از مجموعه کتاب ایران است که به قلم حبیب الله آیت اللهی توسط مرکز مطالعات فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سال 1380 منتشر شده است.

آزادی افزود: کتاب «تاریخ هنر ایرا»" که به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ترجمه و به چاپ رسیده توسط دیانا براتوئوا ترجمه و سپس توسط آنگل اوربتسوف، استاد بخش ایران‌شناسی دانشگاه صوفیه و مدیرکل سابق آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه بلغارستان ویراستاری و از سوی انتشارات گوتنبرگ منتشر شده است.

وی در ادامه گفت: این کتاب دارای سه بخش «هنر ایران پیش از اسلام در فلات ایران، زاگرس و بخش مرکزی فلات»، «هنر ایران پس از اسلام تا پیروزی انقلاب اسلامی» و «هنر در جمهوری اسلامی» است.

آیین رونمایی از این کتاب با حضور خانم ایلیانا لوتوا، جانشین رییس جمهور بلغارستان، سید محمدجواد رسولی، سفیر ایران، حمیدرضا آزادی، رایزن فرهنگی کشورمان، آنگل اوربتسوف، ویراستار کتاب و آستاری راسجید، سفیر اندونزی در غرفه جمهوری اسلامی ایران در سومین فستیوال کشورهای آسیایی در پارک بوریسوا در صوفیه پایتخت بلغارستان برگزار شد. در این مراسم آنگل اوربتسوف توضیحاتی در مورد کتاب ارائه کرد و نسخه ای از کتاب به جانشین رئیس جمهور اهدا شد.

در بخشی از مقدمه چاپ بلغاری این کتاب آمده است: «شاید بتوان گفت ایران یا سرزمین پارس، تنها سرزمین متنوع و فوق العاده از نظر جغرافیایی، سیاسی، قومیت ها و نژادشناسی در سطح جهان است.

در فلات ایران گونه های طبیعی بسیاری با تغییرات آب و هوایی و اقلیمی وجود دارد. وجود مناطق جلگه ای، جنگلی پراکنده و متراکم، کویری و بیابانی، مناطق نیمه خشک و... شرایط آب و هوایی چهار فصل را شاخص کرده است. همچنین وجود انواع قوم ها و نژادهای پراکنده، ایجاد زمینه های فرهنگی و هنری و گونه های زبانی و لهجه ای را سبب شده است. این تنوع جغرافیایی، قومی، فرهنگی و... عامل اصلی گوناگونی و پدید آمدن مراکز متفاوت در جغرافیای فلات ایران است که هر منطقه بر اساس نوع زندگی و شرایط محیطی، آثاری را پدید آورده است. این آثار شکوهمند و فاخر در طی روزگاران متمادی به همت هنرمندانی گمنام پدید آمده است.

کتاب حاضر سفری شگفت، مرموز و جالب از میان سده ها و در اندیشه های خلاقانه هنری است، چرا که تاریخ هنر بر مبنای اندیشه هایی است که از برخورد و تأثیرات فرهنگی پدید می آید و روشن کننده معرفت، علم، تاریخ و عادات اجتماعی در زمان و مکانی خاص است و پیام هایی را که در آثار هنری دوره های مختلف نهفته است کشف می‌کند.»

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : رونمایی کتاب     |     بلغارستان     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi