کد خبر : ۵۳۷۱۲۷ گروه : کشورها تاریخ انتشار :سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸
وجود کتاب‌های نویسندگان ایرانی در مجلس ترقی ادب لاهور

مقیم/تحسین فراقی، رییس اداره مجلس ترقی ادب لاهور از وجود کتاب‌های مهم و با ارزش نویسنده‌های ایرانی و پاکستانی در خصوص جمهوری اسلامی ایران در این مجلس خبر داد.

 

به گزارش مقیم، علی‌اکبر رضایی‌فرد، رییس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور با تحسین فراقی، رییس اداره مجلس ترقی ادب لاهور و استاد سابق زبان اردو، پاکستان‌شناس و اقبال‌شناس دانشگاه تهران دیدار و در خصوص گسترش روابط دو جانبه بحث و گفت‌وگو کردند.

تحسین فراقی با اشاره به اهم فعالیت‌های «مجلس ترجمه» در پاکستان گفت: هدف از تأسیس این اداره، چاپ، نشر و ترجمه کتب نفیس و با ارزش جهانی به زبان اردو بود. پس از آن در سال 1954 میلادی اداره مذکور نوسازی شد و عنوان آن را مجلس ترقی ادب نامگذاری کردند.

رییس اداره مجلس ترقی ادب لاهور، ترویج و گسترش زبان و ادبیات کلاسیک اردو، ترجمه، چاپ و نشر کتاب و مقالات به‌ زبان‌های عربی و فارسی و تحقیق و پژوهش در زمینه‌های مختلف علمی و ادبی به زبان اردو از اهداف اصلی این اداره برشمرد.

وی افزود: بیش از 27 هزار جلد کتب با ارزش به زبان‌های مختلف اردو، انگلیسی، فارسی، عربی و ... و بیش از 10 هزار مجله‌های مختلف در گنجینه این کتابخانه حفظ شده‌ است.

تحسین فراقی با اعلام آمادگی مجلس ترقی ادب لاهور برای اجرای فعالیت‌های مشترک علمی، ادبی و فرهنگی با خانه فرهنگ ایران گفت: کتاب‌های مهم و با ارزش نویسنده‌های ایرانی و پاکستانی در خصوص جمهوری اسلامی ایران را نیز ترجمه، چاپ و نشر کرده که مهمترین آن تاریخ ایران تألیف ظهیر احمد صدیقی، استاد برجسته زبان و ادبیات فارسی پاکستان است.

رضایی‌فرد در سخنانی، گفت: روابط فرهنگی دو کشور حدودا از سال 1954 یا 1955 میلادی آغاز شده و اکنون نزدیک 65 سال است که این روابط دوجانبه پابرجا مانده و روز بروز در حال گسترش و استحکام هستند.

رییس خانه فرهنگ ایران در لاهور ادامه داد: دو کشور ایران و پاکستان تنها کشورهای هم مرز نیستند بلکه کشورهای هم فرهنگ، هم تمدن نیز هستند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : لاهور     |     نویسندگان ایرانی     |     کتاب     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi