کد خبر : ۵۳۷۵۶۵ گروه : کشورها تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸
برگزاری نمایشگاه فرهنگی هنری شمش الشموس در کراچی

مقیم/به همت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در کراچی ومصادف با روز بزرگداشت احمد بن موسی شاه چراغ، نمایشگاه فرهنگی هنری باعنوان شمش الشموس در محل شورای هنر کراچی برگزار شد.

 

به گزارش مقیم،این مراسم با حضور محمدی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران، بهرام کیان مسئول نمایندگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، محمد احمد شاه رئیس آرتس کنسول پاکستان، مسئولان وکارمندان دفاتر وابسته به جمهوری اسلامی ایران در کراچی برگزارشد.

نمایشگاه هنری "شمش الشموس " شامل یکصد تابلو عکس ، نقاشی ، مینیاتور و آثار خوشنویسی با موضوع امام علی بن موسی الرضا(ع) بود که به مناسبت ایام دهه مبارک کرامت با همکاری مرکز شورای شهر در گالری احمد پرویز به نمایش درآمد.

همچنین نقاشی خط های قرآنی خانم ادیبه خان از هنرمندان برجسته خوشنویسی پاکستانی با حضور هنرمند و خوشنویسی ایشان برای مدعوین به نمایش درآمد.

در ابتدای افتتاحیه نمایشگاه کلیپ معرفی بارگاه مطهر امام رضا (ع) و معرفی فعالیتها و ظرفیت های   فرهنگی ، علمی ، دانشگاهی و اقتصادی آستان قدس رضوی به نمایش گذاشته شد که مورد جلب تمامی حضار قرار گرفت.

رئیس آرتس کنسول پاکستان طی سخنانی با اشاره به روابط دوستانه قدیمی و فرهنگ مشترک ایران و پاکستان اظهار داشت:

ایران از قدیمی ترین کشورهای دوست و همجوار پاکستان است. ایران نه تنها در رشته هنرهای زیبا بلکه در هنر تولید فیلم نیز از جایگاه برجسته ای برخوردار است لذا آرتس کنسول تمایل دارد فیلمهای ایرانی را با همکاری خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران برای بینندگان پاکستانی در این مرکز نمایش دهد. وی در ادامه سخنان خود برگزاری دوره های آموزش زبان فارسی را توسط نمایندگی فرهنگی پیشنهاد نمود.

محمد احمد شاه در پایان سخنان خود برای برگزاری نمایشگاه فرهنگی هنری در آرتس کنسول از مسئول خانه فرهنگ و  سرکنسول جمهوری اسلامی ایران تشکر کرد.

درادامه این مراسم ،مسئول خانه فرهنگ ایران درسخنانی ضمن تشکراز دست اندر کاران مراسم گفت: مهمترین وظیفه رسالت حوزه فرهنگ و هنر تعالی انسان و تخلق او به اوصاف حمیده و اخلاق پسندیده در زندگی فردی و اجتماعی است. معارف و آموزه های دینی اسلام؛ از جمله سیره و سخن انبیاء و اولیاء الهی که ناظر به عالی ترین و والاترین جلوه های فطری و معنوی انسان هستند، جایگاه بلند و بی بدیلی در منظومه فکری و فرهنگی جامعه اسلامی دارند.

کیان در ادامه افزود: دهه مبارک کرامت جلوه گاه فرهنگ درخشان اسلامی است. فرهنگی که در آن ارزش هایی همچون خدا محوری، انسان دوستی و مهربانی و صلح ترویج می شود.

وی اظهارداشت:تلاش می کنیم با برگزاری این نمایشگاه فرهنگ رضوی را که همانا فرهنگ وحدت و دوستی می باشد و منسوب به امام مهربانی ها ست را معرفی و تریج کنیم.

در ادامه مراسم ،محمدی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران ضمن تشکرو قدردانی از احمد شاه و تلاش های مسئول خانه فرهنگ در برگزاری نمایشگاه هنری فرهنگی به پیشنه روابط دوستانه دوکشور اشاره کرد وگفت :ایران و پاکستان از لحاظ فرهنگ و هنر با یکدیگر بسیار نزدیک هستند ما در زمینه های زیادی از هنر و فرهنگ می توانیم با یکدیگر همکاری کنیم.

 وی در ادامه سخنان افزود:در ایران اسلامی ایام دهه اول ذیقعده از اول الی یازده(از ولادت باسعادت حضرت فاطمه معصومه(س) تا روز ولادت حضر امام رضا(ع)  به دهه کرامت نامگذاری شده است. این ایام به دلیل ولادت های با سعادت از اولاد رسول خدا(ص) از اهمیت خاصی برخوردار هستند.

گفتنی است از دیگر برنامه های جنبی نمایشگاه توزیع بروشور هایی با محتوای معرفی دهه کرامت به همراه بسته های نبات متبرک آستان قدس رضوی بود.این نمایشگاه به مدت سه روز دایر خواهد بود .

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : نمایشگاه فرهنگی     |     پاکستان     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi