کد خبر : ۵۳۷۷۲۶ گروه : کشورها تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۸
دومین اجلاس کمیسیون عالی مرزی ایران و پاکستان برگزار شد

مقیم/دومین اجلاس کمیسیون عالی مرزی ایران و پاکستان امروز به ریاست مدیرکل حقوقی وزارت امور خارجه کشورمان و مدیرکل منطقه‌ای وزارت امور خارجه پاکستان برگزار شد.

به گزارش مقیم به نقل از مهر، دومین اجلاس کمیسیون عالی مرزی ایران و پاکستان امروز به ریاست مدیرکل حقوقی وزارت امور خارجه کشورمان و مدیرکل منطقه‌ای وزارت امور خارجه پاکستان و با حضور نمایندگان دستگاه‌ها و نهادهای مختلف ایران و پاکستان در اسلام آباد برگزار و پس از مذاکرات پیرامون موضوعات مختلف دستور کار نشست، طرفین بر روی یک بیانیه مشترک توافق کردند.

متن بیانیه به شرح زیر است:

دومین اجلاس کمیسیون عالی مرزی ایران و پاکستان (HBS) مورخ ۲۷ تیر ۱۳۹۸ در اسلام آباد برگزار شد. ریاست هیئت ایرانی بر عهده مدیرکل حقوقی بین المللی وزارت امور خارجه و ریاست هیئت پاکستانی بر عهده مدیرکل منطقه‌ای وزارت امور خارجه بود.

کمیسیون عالی مرزی سازوکاری برای انجام رایزنی‌ها بین دو کشور برای بحث در خصوص همه مسائل مرتبط با مرز با هدف افزایش هماهنگی در سطوح مختلف، است. اولین اجلاس این کمیسیون مورخ ۲۶ تیر ۱۳۹۶ در تهران برگزار شد.

دومین اجلاس کمیسیون عالی به دنبال تصمیمات متخذه توسط سران دو کشور متعاقب سفر ابتدای سال جاری نخست وزیر پاکستان به تهران برگزار شد.
روابط برادرانه میان ایران و پاکستان ریشه در پیوندهای تاریخی، مذهبی، فرهنگی و ارتباطات قوی مردمی دارد. دو کشور بیش از ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند که از آن به عنوان مرز صلح و دوستی نام برده می‌شود.

در خلال این نشست طرفین رایزنی‌های سازنده ای به منظور اجرای مؤثر سازوکارهای مرزی جاری در قالب چهارچوب‌های مرتبط از جمله موافقت نامه انتظامات مرزی ۱۳۳۸ ایران و پاکستان داشتند. آنها توافق کردند تا همکاری‌هایشان را در این زمینه‌ها بیش از پیش تقویت کنند.

هر دو طرف تعهد خود را برای تسریع در گشایش گذرگاه‌های جدید مرزی با تفاهم مشترک مورد تاکید قرار دادند.

طرفین بر ضرورت به روز رسانی نقشه‌های مرزی، توصیفات میله‌های مرزی و نقشه برداری مشترک از مرز تاکید کردند.

دو طرف همچنین تلاش‌هایشان را در خصوص مدیریت مرز از طریق اقدامات مناسب آنها از جمله احداث تأسیسات فیزیکی همانند فنس کشی، مورد تاکید قرار دادند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : وزارت امور خارجه ایران     |     پاکستان     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi