کد خبر : ۵۳۸۳۹۸ گروه : کشورها تاریخ انتشار :یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸
بزرگداشت روز جهانی مسجد و گرامیداشت روز علامه مجلسی در اوگاندا

مقیم/به مناسبت بزرگداشت روز علامه مجلسی و روز جهانی مسجد، خانواده‌های ایرانی مقیم کامپالا و جمعی از اصحاب فکر، اندیشه و قلم از نمایشگاه عکس مساجد در محل نمایندگی فرهنگی ایران در اوگاندا بازدید کردند.

 

به گزارش مقیم، در این مراسم، محمدرضا قزلسفلی، رایزن فرهنگی کشورمان با بیان اینکه هر سال بیست و یک آگوست برابر با 30 مرداد روز جهانی مسجد و  روز بزرگداشت علامه مجلسی است به توضیح گوشه‌هايی از زندگی آن عالم بزرگ جهان اسلام پرداخت.

 وی در ادامه سخنان خود، گفت: علامه مجلسی از مشاهیر بزرگ جهان اسلام بوده و در نشر تعالیم عالیه قرآن مجید، فرهنگ و معارف پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار(ع) خدمات بی نظیری ارائه كرده است.

رايزن فرهنگي كشورمان گفت: علامه مجلسی در علوم قرآنی، فقه، حدیث، علم رجال، تاریخ اسلام، اصول و احکام اسلامی، فلسفه، منطق، ریاضیات، ادبیات، جغرافیا، علوم پزشکی، نجوم، الهیات اسلامی و ... از مهارت های بی نظیری برخوردار بود.

قزلسفلی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: علامه محمد باقر مجلسـى عمر پر برکت هفتاد و سه ساله خود را وقف خدمتگزارى به علـم، دیـن، دانـش و فرهنگ در جهان اسلام كرد.

 وی با بیان اینکه علامه مجلسی در طول عمرهفتاد و سه ساله خود بیش از یکصد جلد کتاب به دو زبان عربی  و فارسی نوشت به معرفی برخی از آثار  او پرداخت.

قزلسفلی در خصوص دلیل نام گذاری روز جهانی مسجد اظهار كرد: بیست و یک آگوست هر سال برابر با سی مرداد، سالگرد به آتش کشیده‌شدن مسجدالاقصی قبله نخست مسلمانان جهان با پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران  توسط سازمان کنفرانس اسلامی به عنوان روز تحکیم همبستگی با فلسطینی ها و همچنین روز جهانی مسجد نام‌گذاری شده است.

وی در  ادامه جزئیات آتش سوزی در مسجد الاقصی و آتش گرفتن منبر هزار ساله ارزشمند در  صبح روز بیست و یک آگوست 1969 توضیح داد.

قزلسفلی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص جایگاه مسجد  با بیان اینکه پيامبر اكرم(ص) پس از هر سفر ابتدا به مسجد رفته و دو ركعت نماز اقامه نموده سپس در داخل مسجد به حل و فصل امور مردم می‌پرداختند گفت : شواهد تاریخی و سیره آن حضرت حاکی از آن است که  مسجد علاوه بر اینکه محل عبادت و اقامه نماز  ، پايگاه آموزشی , تربیتی ، فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی و محل حل و فصل مشاکل مردم بوده است.

وی با اشاره به اينكه در طول تاريخ اسلام مساجد در ايجاد وحدت و همبستگی در ميان مسلمانان، بسيج مردم برای مقابله با ظلم و استبداد و مهم‌ترين مراكز آگاهی بخش بوده است، گفت در انقلاب اسلامی ايران مساجد نقش بسيار چشمگيری در مبارزه با طاغوت و در پيروزی انقلاب اسلامی ايفا كردند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : بزرگداشت علامه مجلسی     |     اوگاندا     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi