کد خبر : ۵۳۸۹۱۳ گروه : استان ها تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸
نخستین مدرسه تابستانی حقوق پارلمانی در قم آغاز به کار کرد

مقیم/نخستین مدرسه تابستانی حقوق پارلمانی با حضور یک‌صد نفر از پژوهشگران، مدرسان دانشگاه و دانشجویان مقاطع مختلف رشته‌های حقوق در قم آغاز به کار کرد.

 

به گزارش مقیم به نقل از مهر، نخستین مدرسه تابستانی حقوق پارلمانی به صورت کارگاهی از روز یکشنبه به مدت دو روز و به همت مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی و پردیس فارابی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

محسن اسماعیلی، رئیس هیئت تطبیق مصوبات و عضو مجلس خبرگان رهبری به عنوان اولین ارائه دهنده، بحث خود را پیرامون «نظارت پارلمانی بر مقررات دولتی» آغاز کرد و پیرامون انواع نظارت بر مقررات دولتی، ماهیت نظارت، نظارت پارلمانی قبل و بعد از سال 1368، پیشینه تاریخی و نحوه اجرای نظارت پارلمانی و ... پرداخت و در پایان نیز به سؤالات دانشجویان و اساتید شرکت کننده پاسخ داد.

حبیب‌نژاد مسئول برگزاری مدرسه تابستانی حقوق پارلمانی نیز در سخنانی گزارشی از روند شکل گیری نخستین مدرسه تابستانی حقوق پارلمانی ارائه داد.

در ادامه این مدرسه تابستانی که به صورت صبح و عصر برگزار می‌شود، دکتر بیژن عباسی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و معاونت پژوهش و ترویج قانون اساسی پیرامون «آسیب شناسی فرآیند قانون‌گذاری»، حجت الاسلام دکتر محمدجواد ارسطا در ارتباط با «مناسبات فقه و حقوق عمومی» و دکتر سید احمد حبیب نژاد مشاور علمی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در مورد «مدل‌های پیش نویس نگاری تقنینی» مباحث خود را ارائه می‌دهند.

مدرسه تابستانی حقوق پارلمانی  دوشنبه نیز با سخنرانی عباسعلی کدخدایی عضو شورای نگهبان پیرامون «نظارت شورای نگهبان بر مصوبات مجلس شورای اسلامی»، مسلم آقایی طوق هیئت علمی دانشگاه علوم قضایی پیرامون «نظام انتخاباتی پارلمانی»، حسن وکیلیان مدیرکل لوایح، تدوین و تنقیح قوانین و مقررات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در مورد «شیوه‌های قانون‌گذاری»، ابوالفضل الموتیان مدیرکل قوانین مجلس پیرامون «قانون نویسی» ادامه پیدا خواهد کرد.

حاضران در این مدرسه تابستانی روز سه‌شنبه ضمن بازدید از صحن علنی و کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی در کمیسیون تلفیق حضور پیدا خواهند کرد و دکتر اسدالهی معاون نظارت مجلس شورای اسلامی نیز در جمع آن‌ها سخنرانی خواهد کرد.

برگزاری اولین دوره مسابقات دانشجویی مطالعات قانون‌گذاری و برگزاری پیش نشست همایش نظریه حقوق عمومی اسلامی دیگر از برنامه‌های این مدرسه تابستانی حقوق پارلمانی است.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : مدرسه تابستانی     |     دانشگاه حقوق     |     عباسعلی کدخدایی     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi