کد خبر : ۵۳۸۹۱۶ گروه : کشورها تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸
دیدار هیئت دانشگاهی ایران از دانشگاههای شهر مینسک

مقیم/هیئتی از اساتید دانشگاهی کشورمان به منظور شرکت و سخنرانی در ویژه برنامه های ماه محرم به کشور بلاروس ضمن دیدار با مسئولان این مراکز با حضور در جمع دانشجویان، به ایراد سخنرانی و گفتگو پرداختند.

 

به گزارش مقیم، این گروه دانشگاهی متشکل از حجج اسلام علیزاده موسوی، حسینی نیشابوری، و قاسم محبی با حضور در برخی از دانشگاههای شهر مینسک، ضمن دیدار با مسئولان این مراکز با حضور در جمع دانشجویان، به ایراد سخنرانی و گفتگو پرداختند.

دانشکده فلسفه دانشگاه بگئو

   در ابتدای جلسه، پروفسور "گیگین"، رئیس دانشکده، خیرمقدم گفت :امسال سی امین سالگرد تاسیس این دانشکده می باشد و به همین مناسبت کنفرانسی بین المللی در زمینه فلسفه و علوم اجتماعی در آینده ای نزدیک در این دانشکده برگزار می شود. یکی از اساتید دانشگاهی ایران نیز برای شرکت در این کنفرانس اعلام آمادگی کرده است. مختاریان،رایزن فرهنگی کشورمان در بلاروس ، ضمن معرفی ظرفیتهای موجود علمی در کشورمان، از رئیس دانشکده برای حضور در کنفرانس گفتگوهای فرهنگی در بالکان و اروپای شرقی که در سالجاری در قزوین برگزار می شود، دعوت بعمل آورد.در ادامه اعضای هیئت با حضور در اتاق کنفرانس به طرح مباحث مورد نظر خود پرداختند و سپس پاسخگوی سوالات دانشجویان شدند.

  دانشکده تاریخ دانشگاه تربیت مدرس

   دانشکده تاریخ دانشگاه تربیت مدرس شهر مینسک، میزبان هیئت دانشگاهی کشورمان در این روز بود. رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ایران در بلاروس و دانشگاه تربیت مدرس دارای قرارداد همکاریهای فرهنگی می باشند که تبادل هیئتهای دانشگاهی و برگزاری جلسات علمی، از جمله برنامه های پیش بینی شده در این قرارداد می باشد.

 در بدو ورود هیئت ایرانی،الکساندر کاسوویچ، رئیس دانشکده تاریخ این دانشگاه، ضمن خیر مقدم به معرفی پیشینه و چارچوب فعالیتهای این مرکز پرداخت. بنا به گفته وی امسال، یکصدمین سال تاسیس این دانشگاه می باشد. بالغ بر 12000 دانشجو در مقاطع و رشته های مختلف از جمله تاریخ و برخی دیگر از رشته های علوم انسانی در این دانشگاه به تحصیل اشتغال دارند.

گفتنی است که همایش بزرگداشت سالگرد ارتحال رهبر فقید انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی(ره) نیز در سالجاری در همین دانشگاه برگزار شد. در ادامه و با حضور در اتاق کنفرانس این دانشکده، مختاریان، رایزن فرهنگی کشورمان به معرفی اعضای هیئت پرداخت و حضور آنان را در راستای اجرای یکی از بندهای قرارداد همکاری دو مرکز برشمرد. سپس اساتید ایرانی به ارائه نقطه نظرات خود  و پاسخ به سوالات دانشجویان پرداختند.

  دانشکده بین الملل دانشگاه بگئو

اعضای گروه در محل دانشکده بین الملل دانشگاه بگئو، حاضر و مورد استقبال معاون علمی دانشکده قرار گرفتند. گفتنی است که اتاق ایرانشناسی واقع در این دانشکده نیز فعال بوده و یکی از برنامه های آن، آموزش زبان فارسی به برخی از دانشجویان می باشد. پس از بازدید از برخی قسمتهای دانشکده، جلسه ای با عنوان "مبانی اندیشه سیاسی اسلام" در یکی از کلاسهای دانشکده برگزار شد که طی آن اعضای هیئت ایرانی به طرح نقطه نظرات خود و پاسخ گویی به سوالات مطروحه از سوی دانشجویان پرداختند.

بنا به گفته معاون علمی دانشکده، دانشجویان این مرکز پس از گذراندن تحصیلات خود، در مناصب سیاسی و تحت نظر وزارت امور خارجه بلاروس، به کار گمارده خواهند شد.

  دیدار با امامان جماعت مسجد مسلمانان اهل سنت شهر مینسک

   دو تن از امامان مسجد اهل سنت مینسک با حضور در محل سفارت، با روحانیون اعزامی از کشورمان آشنا شدند و به طرح موارد و موضوعات پیشنهادی خود برای بسط و گسترش همکاریهای دوجانبه میان مراکز دینی و علمی دو کشور پرداختند.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : مینسک     |     رایزنی فرهنگی     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi