کد خبر : ۵۳۸۹۱۸ گروه : استان ها تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸
یارانه ۸۰۰ هزار نفر قطع می‌شود/آمریکا صداقت ندارد

مقیم/سخنگوی دولت با بیان اینکه یارانه چند درصد از دهک های بالا در مرحله اول و در مهرماه حذف خواهد شد، گفت: یعنی چیزی حدود ۸۰۰ هزار نفر را شامل می‌شود.

 

به گزارش مقیم به نقل از مهر، علی ربیعی سخنگوی دولت ظهر امروز (دوشنبه) در نشست خبری، گفت: رئیس جمهور در ادامه مذاکرات آستانه و برای برقراری نظم و ثبات سوریه به آنکارا سفر کرده است. کشورهای مهم منطقه بیشترین حق را برای حل منازعات منطقه دارند. روابط ما با ترکیه و روسیه در بهترین حالت خودش قرار دارد.

وی  بیان کرد: امروز از برکات تحریم این است که رویکرد ما در ارتباط با همسایگان بسیار بهبود یافته و امکانات خوبی را برای ما فراهم کرده است.

سخنگوی دولت گفت: عده ای به دنبال بی اعتمادی و بی ثباتی در منطقه هستند و متاسفانه یمن تحت شدیدترین حملات قرار دارد.

ربیعی افزود: ما طرح ۴ ماده ای را در نخستین روزهای بحران یمن برای حل این بحران آماده کردیم و جمهوری اسلامی ایران آمادگی کامل دارد که صلح و ثبات به یمن و همه کشورهای منطقه بازگردد چون ناامنی به نفع هیچ یک از کشورهای منطقه نیست.

وی تصریح کرد: امیدواریم که در سفر قریب‌الوقوع رئیس جمهور به نیویورک بتوانیم باز هم حقانیت ایران را به جهانیان ثابت کنیم.

سخنگوی دولت ادامه داد: ما هیچ نشانه ای که صداقت در آن باشد از آمریکا نمی بینم و بر این اساس امکان دیدار روحانی و ترامپ در نیویورک وجود ندارد. توقف کلیه تحریم ها شرط ضروری برای آغاز یک دیپلماسی سازنده است.

ربیعی گفت: درجلسه اخیر سران قوا گزارشی از ثبات قیمت ها و بهبود تولید و بازار ارز ارائه شد و همچنان بر اختیاراتی که بانک مرکزی برای تنظیم بازار ارز دارد، تاکید شد.

سخنگوی دولت در خصوص حذف یارانه دهک های بالا، گفت: مجلس تصمیم گرفته بود سه دهک حذف شود یعنی چیزی حدود سی میلیون‌نفر که با توجه به شرایط اقتصادی کشور و تحریمها قطعا تصمیم گیری در مورد سه دهک امری دشوار است.  

وی ادامه داد: اصل حذف یارانه افراد ثروتمند ادامه دارد و قولی که وزیر کار دادکه در مهر ماه اقدام‌می شود اجرایی خواهد شد و در این امر قطعا فشار به طبقات ضعیف و متوسط وارد نخواهد شد.  

ربیعی اظهار داشت: یارانه چند درصد از دهک های بالا در مرحله اول در مهرماه حذف خواهد شد یعنی  چیزی حدود ۸۰۰ هزار نفر را شامل می شود، همچنین برای امکان‌اعتراض و پاسخگویی به اعتراض هم‌ تمهیداتی اندیشیده شده است.

ربیعی با اشاره به تحولات اخیر در جنگ یمن اظهارداشت: بنده از همین جا اعلام می کنم که ایران آمادگی کامل برای همکاری با سازمان ملل برای بازگشت ثبات به یمن و همه کشورهای منطقه را دارد، چرا که ما معتقدیم ناامنی منطقه به نفع هیچ یک از کشورهای خاورمیانه نیست.

وی با اشاره به مباحثی که در جلسه اخیر شورای هماهنگی سران قوا اتخاذ شد، گفت: یکی از مباحث بسیار مهم در این جلسه آن بود که اختیاراتی به وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تنظیم کالا و خدمات داده شود و بانک مرکزی هم تنظیم بازار ارز را برعهده داشته باشد.

سخنگوی دولت با اشاره به سفر قریب الوقوع رئیس جمهور به نیویورک تصریح کرد: بحث اصلی ما بازگشت به برجام و شرایط قبل از تحریم هاست و مذاکرات در قالب گروه ۱+۵ می توانست ادامه پیدا کند اما آمریکا این توافقنامه را زیر پا گذاشت و ما یک بار با وجود آنکه تحریم بودیم مذاکره کردیم و دیگر تحت تحریم مذاکره نخواهیم کرد.

ربیعی تأکید کرد: البته در این سفر باب مذاکره و دیپلماسی با کشورهای اروپایی باز است و ما به دنبال آن هستیم که در این دیدار منافع جمهوری اسلامی و مردم کشورمان تأمین شود.

وی افزود: در صورتی که رئیس جمهور آمریکا بتواند اعتماد را به ما برگرداند، آن زمان می توانیم درباره مذاکره کردن یا نکردن با آنان صحبت کنیم اما تا زمانی که آنان صرفا بگویند ما برای مذاکره آماده هستیم اما اقدام عملی در راستای تعهداتشان انجام ندهند، دردی را دوا نمی کند.

سخنگوی دولت در پاسخ به سؤالی درباره پیشنهاد فرانسه برای خط خرید نفت ۱۵ میلیارد دلاری تصریح کرد: قرار بر این بود که در ازای خرید نفت ایران، پول آن به کشور ما برسد و ما در این زمینه تأکید کرده ایم که در قبال تعهد آنان، تعهد انجام میدهیم و در صورتی که اروپایی ها برخی از تعهدات خود را عملی کنند، ما هم صرفا بخشی از تعهدات خود را عملیاتی خواهیم کرد و اگر انجام تعهدات آنان افزایش یابد، ما هم تعهدات خود را افزایش می دهیم.

وی گفت: قطعا در سفر رئیس جمهور به نیویورک با سران کشورهای اروپایی درباره انجام تعهداتشان در برجام گفتگو و تبادل نظر خواهد شد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : علی ربیعی     |     یارانه     |     نشست خبری     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi