کد خبر : ۵۳۸۹۶۶ گروه : کشورها تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
تجلیل از ایرانشناس برجسته گرجی

مقیم/مراسم تجلیل از پروفسور نمادی بارتایا، ایرانشناس سرشناس و برجسته گرجی (۲۵ شهریورماه) با حضور حمید مصطفوی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در گرجستان برگزار شد.

 

به گزارش مقیم به نقل از مهر، مراسم تجلیل از پروفسور نمادی بارتایا، ایرانشناس سرشناس و برجسته گرجی روز دوشنبه (25 شهریورماه) با حضور حمید مصطفوی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در گرجستان و جمعی از ایرانشناسان، اساتید دانشگاه، نویسندگان، مترجمین، شاعران گرجی در سالن اجتماعات اتحادیه نویسندگان گرجستان برگزار شد.

در این مراسم که به مناسبت هفتاد و پنجمین سالروز تولد پرفسور نمادی بارتایا برگزار شده بود، مصطفوی ضمن تبریک سالروز تولد این ایرانشناس گرجی، برگزاری مراسم تجلیل از چهره های ماندگار علمی و فرهنگی را یکی از ایده‌های نیک و سنت حسنه مردم قدرشناس و فهیم گرجستان دانست.

وی به نقش پروفسور بارتایا در گسترش آموزش زبان و ادبیات فارسی و مطالعات ایرانشناسی در کرسی‌های ایرانشناسی در دانشگاه جاواخویشویلی تفلیس و دانشگاه آکاکی تسرتلی شهر کوتایسی اشاره کرد.

رایزن فرهنگی کشورمان در ادامه سخنانش، ترجمه اشعار و ادبیات کلاسیک و معاصر زبان فارسی به زبان گرجی و تربیت ایرانشناسان جوان گرجی را از دیگر خدمات پروفسور بارتایا برشمرد.

مصطفوی افزود: پروفسور بارتایا از چهره‌های فاضل و فرهیخته زبان و ادبیات فارسی و ایرانشناسی است که دامنه کارش و تحقيقاتش خيلي گسترده است، نه تنها در حوزه آموزش زبان فارسی بلکه در زمینه تاريخ، ادبیات و فرهنگ مشترک دو کشور است.

پس از آن، تعدادی از شرکت کنندگان به توصیف خدمات و ویژگی‌های اخلاقی و علمی استاد بارتایا پرداختند و از وی تقدیر به عمل آمد.

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : گرجستان     |     تجلیل     |     ایران     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi