کد خبر : ۵۳۹۱۳۵ گروه : کشورها تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸
چین از طرح روسیه درباره خلیج‌فارس استقبال کرد

مقیم/سخنگوی وزارت امور خارجه چین ضمن استقبال از طرح روسی «مفهوم امنیت جمعی در خلیج‌فارس» تأکید کرد که هر اقدامی که تأثیر مثبتی بر صلح و ثبات منطقه داشته باشد، مورد حمایت پکن است.

 

به گزارش مقیم به نقل از فارس، «گنگ شوآنگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز (سه‌شنبه) از طرح مسکو برای ایجاد امنیت جمعی در خلیج فارس استقبال کرد.

این مقام چینی در یک کنفرانس خبری در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری روسی «تاس» ضمن حمایت از ابتکار عمل روسیه درباره خلیج‌فارس گفت: «من باید این اطلاعات را مورد بررسی قرار دهم اما می‌توانم یک پاسخ اصولی بدهم. اوضاع خلیج (فارس) بسیار پیچیده است و چین از نزدیک آن را دنبال می‌کند. صلح و ثبات در منطقه، به نفع همه است».

وی ادامه داد: «ما از هرگونه اقدام و ابتکارعملی که تأثیر مثبتی بر صلح و ثبات منطقه داشته باشد و هدف آن حفظ ارتباط با طرفین مربوطه باشد، استقبال می‌کنیم».

«ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه در سخنرانی 3 اکتبر (11 مهرماه) خود در جلسه مقدماتی باشگاه گفت‌وگوی والدای خواستار ایجاد سازمانی متشکل از روسیه، آمریکا، چین، هند و اعضای اتحادیه اروپا و کشورهای دیگر به منظور حل مسائل خلیج‌فارس شد.

در ماه ژوئیه، وزارت امور خارجه روسیه «مفهوم امنیت جمعی برای منطقه خلیج فارس» را با هدف ایجاد یک مکانیسم همکاری منطقه‌ای ارائه داد.

بنا به گفته مسکو، ایجاد یک نظام امنیتی در خلیج‌فارس برای تحکیم فعالیت‌‌های سیاسی و دیپلماتیک در منطقه حائز اهمیت است و این برنامه، یک برنامه اقدام طولانی‌مدت را برای بهبود اوضاع منطقه خلیج فارس به وجود می‌آورد و ثبات و امنیت را تقویت می‌کند و به رفع درگیری‌ها کمک می‌کند و یک نظم و راهی را برای دستیابی به اهداف مرتبط معین می‌کند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که اصول اصلی این طرح بر این موارد تأکید دارد: «ویکرد گام به گام، چند جانبه گرایی و رعایت دقیق قوانین بین‌المللی، منشور سازمان ملل و قعطنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل.»

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : خلیج‌فارس     |     چین     |     روسیه     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi