کد خبر : ۵۴۲۲۹۰ گروه : کشورها تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸
برگزاری مراسم اربعین حسینی در خارج از کشور

مقیم/همزمان با اربعین حسینی، مراسم عزاداری و سوگواری سرور و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) به همت نمایندگی‌های فرهنگی ایران در خارج از كشور برگزار شد.

 

به گزارش مقیم، مراسم اربعین حسینی با حضور ارادتمندان به مكتب عاشورا و خاندان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) به همت نمایندگی‌های فرهنگی ایران در كشورهای ذیل برگزار شد:

چین

مراسم اربعین حسینی با حضور ایرانیان مقیم پکن در نمازخانه سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن برگزار شد.

در این مراسم، دانشجویان و کارکنان نهادهای دولتی با قرائت زیارت عاشورا و زیارت اربعین به ساحت والای آن حضرت ابراز ارادت کردند و سپس حجت‌الاسلام شریعتی، از روحانیون به بیان فضایل و عظمت امام حسین(ع) و قیام عاشورا پرداخت.

وی در سخنانش، از اهمیت پیاده‌روی اربعین حسینی یاد کرد و این رخداد بی نظیر را از برکات روزگار خواند.

در ادامه، یکی از دانشجویان به خواندن اشعاری در مدح حضرت زینب(س) پرداخت.

بلغارستان

به همت رایزنی فرهنگی کشورمان و با همکاری سفارت ایران در بلغارستان، مراسم اربعین اباعبدالله الحسین(ع) با حضور ایرانیان مقیم و محبین اهل بیت(ع) و با سخنرانی سیدمحمدجواد رسولی، سفیر کشورمان در محل حسینیه رایزنی فرهنگی کشورمان برگزار شد.

در این مراسم که ایرانیان مقیم و محبین اهل بیت از کشورهای عراق، افغانستان و گرجستان حضور داشتند، رسولی در سخنانی به تشریح فلسفه قیام امام حسین(ع) پرداخت.

وی در سخنانی، افزود: امروز اربعین امام حسین(ع) مایه وحدت و سرافرازی جهان اسلام است و حتی کسانیکه از این حماسه بزرگ تاریخی جا مانده‌اند، سعی می‌کنند با گرد هم آمدن و تعظیم حرکت عاشورا دلبستگی خود را به این مسیر اعلام کنند.

رسولی ادامه داد: همه کسانی که در این روز زیر خیمه امام حسین(ع) هستند باید قدر بدانند و اتصال خود را به این حبل الهی مستحکم‌تر کنند.

وی با اشاره به شاخص‌های حرکت امام حسین(ع) همچون اقامه نماز، امر به معروف و نهی از منکر، ایستادگی در مقابل باطل و ... اشاره کرد و گفت: همه ما باید با تمسک به آن امام همام در پیروی از ایشان، در انجام اصول و فروع دین ثابت قدم باشیم.

در پایان این مراسم عزاداران در سوگ امام حسین(ع) و یاران باوفایشان اشک ماتم ریختند.

زیمبابوه

هم آوا با دیگر سوگواران اربعین شهادت سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و یاران با وفایش در کربلای معلّی و در سراسر جهان تشیع، مراسم سوگواری با حضور شیعیان و محبان اهل بیت(ع) در مسجد آل محمد (ص) هراره برگزار شد.

این مراسم که با حضور احمد عرفانیان، سفیر ایران، عزت احمد، کاردار سفارت پاکستان، رضا عسگری، رایزن فرهنگی ایران، کارکنان سفارت ایران در زیمبابوه و خانواده‌های آنان و دانشجویان کالج اسلامی فاطمه زهرا (س) برگزار شد، با اقامه نماز جماعت مغرب و عشا آغاز و با قرائت زیارات عاشورا و خاصه اربعین ادامه یافت.

سخنران این برنامه حجت‌الاسلام والمسلمین حسین لطیفی، استاد اسلام‌شناسی دانشگاه زیمبابوه بود که درباره این روز بزرگ در تاریخ تشیع به ایراد سخنرانی پرداخت. وی با اشاره به اهمیت عدد «چهل» در روایات و آیات قرآن گفت: علت ماندگاری قیام عاشورا تا اربعین همان سال و در همیشه تاریخ را باید در کیفیت و نقش اجتماعی و تاریخی این قیام جست و جو کرد.

وی در ادامه با تشریح ویژگی‎‌های یک عمل که عبارتند از صورت ظاهر، نیت انجام آن عمل و نیز نقش و اثر آن عمل افزود: علت جاودانگی قیام امام حسین(ع) وجه الهی آن است که به موجب آیه شریفه باقی خواهد ماند.

در ادامه مراسم، نوحه و روضه خوانی به زبان عربی برای شیعیان لبنانی انجام شد.

سریلانکا

مراسم اربعین سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) با حضور زائری، سفیرکشورمان در کلمبو، ایرانیان مقیم، شیعیان سریلانکایی و افغانستانی‌های مقیم کلمبو در محل سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی ایران برگزار شد.

در این مراسم، لافیر مدنی، رییس بنیاد هاشمی سریلانکا سخنانی به زبان تامیل و فارسی ایراد کرد. وی با بیان حوادث پیش آمده برای حضرت ابراهیم(ع) و مقایسه آنها با برخی رویدادها در زندگی حضرت امام حسین(ع) گفت: این پیامبرالهی و همچنین، حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) در اطاعت کردن از دستورات الهی و تسلیم محض خداوند بودن، تبدیل به الگوهای نمونه‌ای در جهان شده‌اند.

وی ادامه داد: اربعین موضوعی است که سال به سال با افزایش اهمیت آن و همچنین افزایش تعداد راهپیمایان از اقشار گوناگون و ملیت‌ها و تفکرات مختلف، مقدمات جهان شمول شدنش به وضوح دیده می‌شود.

در بخشی از این مراسم زیارت عاشورا قرائت و نوحه خوانی انجام شد.

بلغارستان

در آستانه اربعین سید و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، مراسم عزاداری با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین ناطق‌نوری، رییس سابق مجلس شورای اسلامی و جمعی از کارکنان سفارت و خانواده‌های ایشان در محل سفارت ایران در صوفیه برگزار شد.

حجت‌الاسلام ناطق‌نوری در خصوص عظمت قیام عاشورا و اربعین حسینی و نقش آن در پیروزی انقلاب اسلامی ایران سخنانی ایراد کرد.

وی گفت: نهضت امام خمینی(ره) در سال 1342 و همزمان با سخنرانی ایشان در عصر عاشورای حسینی در مراسم بزرگداشت شهدای فیضیه آغاز شد و تا زمان پیروزی انقلاب اسلامی نقش کربلا در نهضت امام(ره) بسیار پررنگ و تاثیرگذار بوده است.

حجت‌الاسلام ناطق‌نوری با اشاره به مراسم چهلم شهدای انقلاب که از قم آغاز شد و به ترتیب در شهرهای تبریز، یزد و تهران و دیگر شهرها ادامه داشت، بیان کرد: این حرکت برگرفته از اربعین امام حسین(ع) بود و تاثیر بسزایی در پیروزی انقلاب اسلامی داشت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به ذکر خاطره‌ای از ورود حضرت امام خمینی(ره) در سال 57 پرداخت که مورد استقبال حضار قرار گرفت.

همچنین، مراسم دیگری نیز روز جمعه، 26 مهرماه با حضور ایرانیان مقیم و محبین اهل بیت(ع) در محل حسینیه رایزنی فرهنگی ایران برگزار شد.

اتیوپی

به همت رایزنی فرهنگی ایران در اتیوپی و همزمان با اربعین حسینی، گردهمایی باشکوهی با حضور سفیر، رایزن فرهنگی، ایرانیان مقیم و شیعیان هندی و  پاکستانی و ارادتمندان اهل بیت (ع) و بعضی از علمای اهل تسنن و جمعیت متصوفه اتیوپی در این نمایندگی فرهنگی برگزار شد.

در ابتدای برنامه نماز مغرب و عشاء به امامت حجه الاسلام سید مظاهیر اقامه شد و در ادامه، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران سخنرانی خود را با موضوع «المقامات السامية في زيارة الأربعين» آغاز کرد.

وی به مهمترین عامل نهضت امام حسین(ع) که امر به معروف و نهی از منکر بود اشاره کرد و در ادامه، شیخ عبدالمعطی‌سراج، از علمای شیعه منطقه تیگرای به ذکر دلایل قیام امام حسین(ع) و علت و چرایی آن پرداخت.

سپس، شیخ محمد طاهر، از اندیشمندان شیعه اتیوپیایی و استاد حوزه جعفر ابن طیار، گوشه‌هایی از واقعه عاشورا و اسارت کاروان امام حسین(ع) را به زبان امهری و انگلیسی برای عزاداران حسینی بازگو کرد.

حجت‌الاسلام سید مظاهیر، از علمای اعزامی حوزه علمیه نجف اشرف پیرامون واقعه کربلا و اهل بیت(ع) به زبان‌های فارسی، عربی و اردو سخنرانی کرد.

 

در پایان برنامه نیز، سینه زنی و نوحه خوانی با حضور گسترده عزاداران حسینی برپا شد.

عمان

مراسم عزاداری و سوگواری اربعین شهادت حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) و یاران باوفای ایشان با حضور جمع کثیری از ایرانیان مقیم عمان و محبان اهل بیت(ع) در محل سفارت جمهوری اسلامی  ایران در مسقط برگزار شد.

در این مراسم که با همکاری رایزنی فرهنگی کشورمان برپا شد، پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم و قرائت زیارت حضرت امام حسین(ع) و زیارت اربعین، مداحان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) از جمله علی بهادری و محمدجواد نوری به مرثيه‌سرایی و نوحه‌خوانى در مدح سالار شهیدان و یاران با وفای آن حضرت پرداخته و شرکت کنندگان نیز با سینه‌زنی و اشک ماتم ارادت قلبی خود را به شهدای دشت کربلا ابراز كردند.

حجت الاسلام محمدرضا نوری‌شاهرودی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در عمان نیز طی سخنانی با تأکید بر جایگاه ویژه حضرت اباعبدالله الحسين(ع) در میان ائمه اطهار(ع)، حرکت میلیونی روز اربعین را نتیجه ارادت پیروان اهل بیت(ع) به آزادگی سرور و سالار شهیدان و یاران با وفای ایشان توصیف کرد.

وی با تبیین احادیث و روایاتی که در زمینه زیارت اربعین آمده است، نیت نمودن عاشقان حضرت امام حسین(ع) برای زیارت ایشان را با اهمیت دانست و تاکید کرد که خداوند متعال معراج شیعیان را قتلگاه امام حسین(ع) قرار داده است.

 

در ادامه این مراسم همچنین نماز ظهر و عصر به امامت حجت الاسلام نوری‌شاهرودی برگزار شد.

 

 

 

ارسال خبر به ديگران

نام شما:
ايميل شما:
ايميل گيرنده:
توضيح:
کلیدواژه ها : عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین (ع)     |     اربعین حسینی     |     خارج از کشور     |    
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
مشاهده نظرات
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
logo-samandehi