کدخبر : 537738
سرویس : کشورها
تاریخ مخابره :    ۱۳۹۸/۴/۲۸ - ۱۵:۱۴
برگزاری نمایشگاه مشترک موزه ای ایران و ترکیه
مقیم/کوروش مقتدری ، وابسته ی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در استانبول، با سراج الدین شاهین مدیر موزه "آثار ترک-اسلام " ، به منظور توسعه همکاری موزه ای و نمایشگاهی دو کشور ایران و ترکیه دیدار و‌گفتگو کرد.

 

به گزارش مقیم ،در این دیدار مدیر موزه ترک - اسلام  با اشاره به  وجود آثار ارزشمند در موزه های ایران در حوزه تمدن اسلامی و بخصوص دوره سلجوقیان ، آمادگی خود را برای برگزاری نمایشگاه مشترک از آثار موزه های دو کشور اعلام کرد.

در ادامه این دیدار مقتدری وابسته فرهنگی کشورمان در استانبول با استقبال از پیشنهاد مدیر موزه ،  با اشاره به جایگاه ایران و ترکیه در تمدن اسلامی ، برگزاری چنین نمایشگاههایی را باعث آشنایی هرچه بیشتر مردم دو کشور ایران و ترکیه با آثار خلق شده در حوزه تمدن اسلامی دانستند.

مقتدری در این زمینه اظهار داشت : برگزاری نمایشگاهی از آثار هنرمندان ایرانی مقیم  در حوزه خوشنویسی و کالیگرافی در موزه آثار ترک - اسلام و نمایشگاههای مشترک هنرمندان دو کشوردر زمینه هنرهای اسلامی  از جمله موضوعاتی بود که  در این دیدار مورد بحث و بررسی طرفین  قرار گرفت.  

وی افزود:  موزه آثار ترک-اسلام  نخستین موزه ای است که  آثار هنرهای اسلامی و ترک را دریک مجموعه  گرد آوری کرده است ، همچنین این موزه ، آخرین موزه ای است که در دوره عثمانی افتتاح شده است.

گفتنی است ،این موزه دارای مجموعه ها و بخشهای مختلف از جمله امانات مقدسه ، آثار نسخ خطی ، فرش ، چینی و سرامیک و مردم شناسی است .

چاپ خبر